Posteľná bielizeň

Tagy:  spálne, posteľné obliečky, periny, vankúše, postele

Sponzorované odkazy:

Posteľná bielizeň

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a patrí medzi obľúbené činnosti väčšiny z nás. Počas neho by sme mali načerpať energiu do ďalšieho dňa a celkovo zregenerovať organizmus. Kvalitu spánku ovplyvňuje niekoľko faktorov, z ktorých najpodstatnejším je správny výber postele, pohodlný matrac a v neposlednom rade príjemné obliečky, pretože sú celú noc v kontakte s pokožkou tela.

História posteľnej obliečky je stará, ako ľudstvo samo. V počiatkoch sa používali zvieracie kožušiny, ktoré neskôr nahradili primitívne textílie, vyrobené z rastlinných vlákien a srsti. Na začiatku stredoveku sa začali objavovať prvé kvalitné obliečky, ktoré však vlastnili len bohaté rodiny a najvyššia šľachta. Neskôr sa stali posteľné obliečky základnou výbavou bohatej, šľachtickej nevesty, ktorá toto veno prinášala do manželstva. Až na prelome 18. a 19. storočia so zavedením priemyselnej výroby textilu sa obliečky rozšírili takmer medzi všetky vrstvy obyvateľstva.

Materiál

Posteľná bielizeň sa vyrába z rôznych druhov materiálov, z ktorých najpreferovanejšie sú prírodné materiály, alebo ich zmesi. Základným a tradičným materiálom je stopercentná bavlna. Rozdelenie podľa materiálu:
• bavlnené
• saténové
• krepové
• flanelové

Bavlnená posteľná bielizeň je tradičná a stále patrí medzi najžiadanejšie materiály. Obliečky z bavlny sú veľmi príjemné na dotyk a odporúčajú sa prať pri vyšších teplotách, pretože sa tým zvyšuje ich hygienickosť.

Saténové obliečky oceníme v letných mesiacoch, pretože pokožku príjemne chladia. Obliečky z tohto materiálu nie je vhodné dávať do sušičky bielizne. Lesklá povrchová úprava dodáva obliečkam luxusný vzhľad.

Krepová posteľná bielizeň je čím ďalej tým viac žiadanejšia, a to najmä pre svoje prednosti – krep sa nekrčí, teda ho po vypraní nemusíme žehliť. Menšia náchylnosť na stláčanie je daná samotným krepovým efektom základnej tkaniny. Obliečky sa veľmi ľahko a dobre udržujú a majú perfektné sacie vlastnosti.

Flanelová posteľná bielizeň je hrejivá a preto je vhodná skôr pre zimné mesiace. Hustota flanelu lepšie chráni prikrývku a vankúš.

V súčasnej dobe sa stáva módnym materiálom pre výrobu posteľnej obliečky ľan, ktorý bol hojne využívaný v skorších dobách v chudobných domácnostiach. Dnešná ľanová posteľná bielizeň je oproti pôvodnému materiálu mäkšia a s každým vypraním je jemnejšia. Vizáž ľanovej obliečky je neutrálna a teda je vhodná do každého interiéru.

Dezény – vzory

Prvým aspektom, ktorý nás na obliečkach zaujme je farebné prevedenie a potlač. O módnosti a trende v oblasti posteľnej bielizne nie je potrebné diskutovať. Dnes si dizajnéri opäť požičiavajú dezény, ktoré boli bežným štandardom za čias našich babičiek, ktorým dajú ráz 21. storočia. V praxi to znamená, že z jednofarebných, rovných pruhov vytvoria pruhy farebné, ktoré vedú kľukatými cestičkami z jedného konca obliečky na druhý. Klasické kvietky nahradia abstraktnými kvetmi a z jednofarebných bodiek vytvoria bodky farebné, ktoré oživia zaujímavým, netradičným podkladom. Medzi obľúbené dezény súčasnej doby patria kvety, kocky, abstraktné vzory, zvieracie motívy, kože šeliem, bodky, rozprávkové postavičky alebo nočné nebo plné hviezd.

Údržba

Počas noci vypotí každý dospelý človek niekoľko decilitrov vody, ktorý sa vsakuje do obliečky vankúšov, prikrývok i matracov. Teda z toho vyplýva, že posteľná bielizeň vyžaduje pravidelnú a kvalitnú údržbu, na ktorú by sme nemali zabúdať. Údržba väčšiny obliečok je ľahká, perie sa pri 60 ºC, po vypraní sa nechá voľne uschnúť alebo sa vloží do sušičky bielizne. Niektoré druhy nevyžadujú dokonca ani žehlenie.

Posteľná bielizeň nepodlieha žiadnym módnym trendom, teda jej výber záleží len na našom vkuse a na farbe interiéru spálne, ktorá by s obliečkami mala vždy ladiť.

Článok Posteľná bielizeň bol publikovaný 22. března 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...