Aké obliečky sú trendy?

Tagy:  obliečky na postele, posteľné textílie, posteľná bielizeň, obliečky, krepové obliečky, bavlnené obliečky, saténové obliečky

Sponzorované odkazy:

Aké obliečky sú trendy?

História posteľnej obliečky je stará, ako ľudstvo samo. V počiatkoch sa používali zvieracie kožušiny, ktoré neskôr nahradili primitívne textílie, vyrobené z rastlinných vlákien a srsti. Na začiatku stredoveku sa začali objavovať prvé kvalitné obliečky, ktoré však vlastnili len bohaté rodiny a zemianska šľachta. Neskôr sa stali posteľné obliečky základnou výbavou bohatej, zemianskej nevesty, ktorá toto veno prinášala do manželstva. Až na prelome 18. a 19. storočia so zavedením priemyselnej výroby textilu sa obliečky rozšírili takmer medzi všetky vrstvy obyvateľstva.

Dnes sú však tieto doby dávno preč a my môžeme vyberať posteľnú bielizeň z neprebernej škály farieb, veľkostí i materiálového prevedenia. Dnes si teda môžeme vyberať obliečky, ktoré sú práve trendy alebo ktoré sa nám jednoducho páčia.

trendy sú obliečky v ľahkom a jednoduchom dizajnetrendy sú obliečky v ľahkom a jednoduchom dizajne

Aké farby sú trendy?

Aktuálnymi trendmi v oblasti posteľných obliečok sú opäť decentné, najmä prírodné farebné odtiene a ich rôzne kombinácie. K dizajnérsky obľúbeným farbám patria odtiene vanilkovej, smotanovej, čokoládovej, zelenkavej a modrej. Do módy však vstupujú aj tmavé odtiene fialovej a zlatej, ktorá je obvykle použitá pre kontúrovacie účely, teda ako prvok zvýraznenia. Čo sa týka farebných kombinácií nie je potrebné príliš experimentovať, hitom sa stávajú obliečky v decentných odtieňoch, teda s mierou kombinačných farieb. Veľmi obľúbeným farebným štýlom je čierno-biele prevedenie, kedy biela farba je farbou podkladovou a čierno sú znázornené abstraktné alebo geometrické vzory.

Pri výbere farieb sa však nesmieme riadiť len krásou danej posteľnej bielizne, podriadiť sa musíme predovšetkým danému spálňovému interiéru. Ak teda máme zelenkavé závesy s podobne rovnakou farbou koberca, je hlúposť voliť čiernobiele obliečky, naopak v tomto prípade siahneme opäť po obliečkach v podobných zelenkavých farbách. Ak miestnosti dominujú tmavé farby (závesy, koberce, nábytok, doplnky) zvoľme obliečky vo svetlých odtieňoch, ktoré danú miestnosť celkovo rozjasnia. Naopak vo svetlých a priestranných miestnostiach dokonale vyniknú obliečky tmavších odtieňov. Vyberať môžeme z farebných kombinácií hnedej, bordovej alebo temne fialovej, ktoré dodajú priestoru určitú dávku luxusu.

A čo dezény?

Dnes si dizajnéri opäť požičiavajú dezény, ktoré boli bežným štandardom za čias našich babičiek a dajú im ráz 21. storočia. V praxi to znamená, že z jednofarebných, rovných pruhov vytvorili pruhy farebné, ktoré vedú kľukatými cestičkami z jedného konca obliečky na druhý. Klasické kvietky nahradia abstraktnými kvetmi a z jednofarebných bodiek vytvoria bodky farebné, ktoré oživia zaujímavým, netradičným podkladom.

Súčasným trendom je posteľná bielizeň disponujúca skôr abstraktnými geometrickými tvarmi v nerovných líniách, moderné kvety a rastliny skôr exotického charakteru či zvieracie obrazce, či už klasické alebo abstraktné.

dizajnovým hitom je farebná striedmosťdizajnovým hitom je farebná striedmosť

Článok Aké obliečky sú trendy? bol publikovaný 9. července 2013 v 06.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...