Význam digestora v kuchyni

Tagy:  digestor, digestor v kuchyni, princíp digestora, účel digestora, moderné digestory

Sponzorované odkazy:

Význam digestora v kuchyni

Design – to je prvé, čo zákazníci požadujú pri výbere nového digestoru, potom sa zaujímajú o spôsobe odsávania, hlučnosti a výkone. A práve dizajn bol rozhodujúcim aspektom, ktorý prinútil výrobcov obliecť digestor do módnych a rozmanitých tvarov, ktoré veľakrát pripomínajú kovový luster.

Design

Najväčším módnym trendom posledných rokov je digestor v kombinácii nerezu a čierneho skla, ktoré ladí s tmavými plochami varných dosiek. Nevýhodou je náročnejšia údržba, ktorá vyžaduje používanie špeciálnych čistiacich prostriedkov na nerezové plochy a následné leštenie. Naopak, z hľadiska údržby a luxusného dizajnu sa odporúčajú sklenené digestory, ich vzhľad sa vyníma predovšetkým v otvorenom priestore. Ak vlastníme kuchyňu v rustikálnom alebo vidieckom, ľudovom štýle bude veľmi ťažké vybrať z dnešnej modernej ponuky digestorov ten pravý. Východiskom je zakúpiť typ skrytého prístroja, ktorý sa pri varení vysunie von alebo digestor obložiť drevom.

Typy digestorov

Štrbinové odsávače

Moderným interiérom slušia odsávače v podobe zvislých alebo šikmo nainštalovaných kovových alebo sklenených dosiek pri stene. Tento typ odsávačov pár funguje na princípe štrbinového sania, ktorý sa nachádza po obvode prístroja.

Výsuvné digestory

Výsuvné digestory je možné zabudovať pomocou špeciálnych líšt do kuchynskej linky, v ktorej je sacia plocha v čase nečinnosti ukrytá a podľa potreby ju jednoducho vysunieme, popr. rôzne nakloníme.

Komínové digestory

Komínové digestory patria k najvyužívanejším typom, ktoré je možné inštalovať ako na stenu, tak i do voľného priestoru. Nepríjemné pachy sú z miestnosti odvádzané preč potrubím, ktoré je napojené na potrubie komína, vetraciu šachtu alebo priamo vyvedené von priľahlou stenou. Digestor fungujúci na tomto princípe patrí k najvýkonnejším, čo sa týka odstránenia pachov z priestoru.

Ostrovčekové digestory

Digestor určený nad kuchynský ostrovček sa vešia do voľného priestoru, priamo nad varné centrum. Vo voľnom priestore je veľmi ťažké vyriešiť otázku odsávania, teda veľké percento ostrovčekových digestorov pracuje na princípe recirkulácie. Tento spôsob funguje na odvode pachov cez uhlíkový filter, v ktorom sa vzduch prečistí, zbaví sa mastnoty a vráti sa späť do priestoru miestnosti, samozrejme so zvyškovými pachmi, mastnotou aj vzdušnou vlhkosťou.

Význam digestora v kuchyni

Hlavnou funkciou digestora je odsávanie vodných pár, nepríjemných pachov či vôní, odstránenie mastnoty a zbavenie prílišnej vlhkosti v kuchyni a priľahlých miestnostiach. Digestor je nutnou podmienkou predovšetkým v kuchyni, ktorá je voľne spojená s obývacou izbou, pretože bez neho sa budú v miestnosti miešať pachy, vône, pary a v priestore sa bude usadzovať tuková vrstva. Na slovenskom trhu sa objavili veľmi vyspelé typy digestorov, ktoré dokážu pomocou veľmi citlivých senzorov vyhodnotiť typ varenia, množstvo pachov a pary. Podľa potreby sa dokážu samovoľne zapnúť a pracovať na optimálny výkon podľa aktuálnej potreby, potom sa vypnú. Výkon digestora je závislý predovšetkým na priestore, čím väčšia miestnosť, tým sú kladené vyššie požiadavky na výkonnosť motora odsávača.

Článok Význam digestora v kuchyni bol publikovaný 29. března 2013 v 14.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...