Vlhkosť v byte - ako na ňu?
Sponzorované odkazy:
Veľká časť bytov má problémy s vlhkosťou vzduchu. U panelákových bytov býva vzduch obyčajne nepríjemne suchý, v tehlových budovách je však problém úplne opačný – vzduch je vlhký až príliš. A ani toto nie je v žiadnom prípade výhra.
Vysoká vlhkosť v byte je problém
Byty s vysokou vlhkosťou často nie sú práve príjemným miestom na bývanie. „Potenie“ na oknách je pritom tým najmenším problémom. Vlhkosť môže mať negatívny vplyv ako na naše veci, tak aj na zdravie. Pri majetku je väčšinou negatívny vplyv vlhkosti viditeľný, pri zdraví však ani zďaleka nie. Ak sú už prítomné plesne, vplyv na zdravie vlhkosť iste určite mať bude. Ak sa však ešte pleseň neobjavuje, neznamená to, že naše zdravie ohrozené nie je. Obvykle sa však bohužiaľ zdravotné komplikácie nespájajú so životnými podmienkami.
Hľadajte príčinu
Ak máme problémy s vlhkosťou, je potrebné hľadať príčinu a potom tiež optimálne riešenie. Dôvodov zvýšenej vlhkosti môže byť niekoľko. Jednak môže ísť o nedostatočnú cirkuláciu vzduchu a následkom toho zadržiavanie vzniknutej vlhkosti v priestore. S ďalším problémom sa stretneme v okamihu, keď miestnosť susedí s nevykurovanými priestormi či je múr nedostatočne odizolovaný. Tu potom tiež dochádza k zrážaniu vlhkosti. Rovnaký výsledok má aj nevhodné kombinovanie materiálov.
Odstráňte príčinu
Príčinu vlhkosti je potrebné odstrániť, ak je to aspoň trochu možné. Pri nižšej vlhkosti často stačí len vetranie a vykurovanie. V horších prípadoch často dobre rieši situáciu zateplenie, ide však už o náročnejšiu záležitosť.
Kuchyne a kúpeľne
Veľký problém s vlhkosťou býva v kúpeľniach a kuchyniach. V kúpeľni je potrebné používať vetráky a tiež zatvárať dvere do ostatných priestorov, aby sa vlhkosť nešírila. V kuchyni potom pri varení vetráme a tiež využívame digestor.
Čiastočné riešenia
Vlhkosť sa dá pomerne dobre riešiť čiastočne vďaka rôznym prístrojom. Existuje rad odvlhčovačov, aktívneho a pasívneho typu. Pasívne odvlhčovače využívajú vlastností určitých materiálov, ktoré sa vyznačujú extrémnou savosťou. Naťahujú teda do seba vzdušnú vlhkosť. Aktívne odvlhčovače potom fungujú tak, že do seba nasávajú vzduch, z ktorého vyťahujú vlhkosť a často ho aj čistia.
Kontrolujte situáciu
Vlhkosť môže narastať a klesať v čase. Je teda dobré toto sledovať, k dostaniu sú totiž merače vlhkosti. Je dobré merať vlhkosť jednak pri rôznych vonkajších teplotách či vlhkosti, tak aj skúšať vetrať a pozorovať zmeny. Mnohokrát sa totiž dá účinným vetraním situácia dobre korigovať.
Článok Vlhkosť v byte - ako na ňu? bol publikovaný 22. května 2013 v 16.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Zvlhčovače vzduchu nielen do paneláku 23.09.2013 15.15
- Izbové rastliny 05.04.2013 15.30
- Horúce slnko môže napáchať škody na vašej záhrade 08.05.2021 09.00
- Jarná starostlivosť o trávnik 04.04.2023 07.00
- Ako v domácnosti zlepšiť kvalitu vzduchu? 08.03.2022 08.00
Top 10
- Ako rozdeliť miestnosti v dome?
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Kúpanie v drevenej vani
- Trúfnete si na domáce čistenie obrazov?
- Magická nanohubka – už ste ju doma vyskúšali?
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Ako sa zbaviť zažltnutých škvŕn na vankúšoch a prikrývkach?
- Advent je za dverami, ako pripraviť domácnosť na toto obdobie?
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa