Aký luster do obývačky?

Tagy:  luster, svietidlá, typy lustrov, výber lustrov

Sponzorované odkazy:

Aký luster do obývačky?

Voľba správneho osvetlenia je dôležitou súčasťou harmonického a útulného bývania. Dobre osvetlená miestnosť prináša dostatok pozitívnej a životodarnej energie, opačný vplyv na ľudské zdravie a psychiku má miestnosť s nedostačujúcim umelým osvetlením, ktorá je naviac doplnená tmavým nábytkom a tmavými dekoráciami. Obývacia izba vyžaduje oproti ostatným miestnostiam dvojnásobnú dávku nielen umelej, ale aj prírodnej svetelnej energie, čo môžeme vyriešiť dostatočne veľkými oknami s ľahkými, vzdušnými záclonami a vhodným umelým osvetlením.

Obývacia izba predstavuje miestnosť rodinného centra a strediska zábavy, preto by osvetlenie malo byť jasné a intenzívne. Hlavným umelým osvetlením obývacej izby by malo byť intenzívne centrálne osvetlenie obohatené niekoľkými doplnkovými svetlami v podobe stojacich lámp, stolových či dekoratívnych lampičiek alebo nástenných svetiel. Za veľmi vhodné doplnkové osvetlenie sú považované svetelné kužele stolových lámp, ktoré navodzujú príjemnú atmosféru a dobrú náladu.

Luster v obývacej izbe

Luster patrí ku klasickému a centrálnemu osvetleniu obývacej izby, pretože práve v tejto miestnosti je potrebné zdôrazniť stred priestoru. Luster umiestnený uprostred miestnosti podporuje sústredené vnímanie, navodzuje pocit zomknutosti spoločenstiev a vnímania spolupatričnosti prítomných. Na tuzemskom trhu môžeme vyberať zo širokej škály klasických drevených lustrov so sklenenými či textilnými tienidlami, kovových lustrov so sklenenými tienidlami v najrôznejších farebných odtieňoch alebo z lustrov krištáľových, ktorých dizajn opäť prichádza do módy.

Moderným, nadčasovým interiérom slušia extravagantné lustre, ktoré vkusne doplnia a zladia miestnosť, v ktorej luster vynikne ako solitérny osvetľovací prvok. Farebne výrazný a tvarovo atypický luster potrebuje k svojmu vyniknutiu dostatok miesta, čo znamená, že pre jeho umiestnenie nebude malá, uzavretá obývacia izba, to pravé orechové. Perfektne naopak vynikne v dostatočne, prírodne presvetlenej izbe, prepojenou s jedálňou či kuchyňou.

Dizajnovo nároční užívatelia uprednostnia žiarovkové roje, čo sú lustre skladajúce sa z veľkého množstva drobných žiaroviek na rôzne hrubých drôtoch a ramenách zakrútených do najrôznejších tvarov. Na prvý pohľad, v nerozsvietenom stave, pripomínajú spleť prepletených hadičiek s malými sklenenými hlavičkami, ktoré sú skrútené do najrôznejších geometrických tvarov či nepravidelných telies.

Lustre s papierovým tienidlom sa používali už v dávnych dobách a ich využitie trvá aj v dnešných moderných domácnostiach. Papierové tienidlá sú vyrábané v rôznych tvaroch, farbách a štruktúrach, ktoré môžu predstavovať krčený či starodávny štýl.

Správne kroky pri výbere lustra

• Pri výbere osvetlenia by sme mali uprednostňovať výrobky od jedného výrobcu, najlepšie z jednej kolekcie, čím v interiéri dosiahneme jednotného štýlu.

• Keďže by mal luster v obývacej izbe plniť funkciu centrálneho osvetlenia miestnosti, mali by sme pred samotným dizajnom skôr uprednostňovať intenzitu a kvalitu osvetlenia.

• Klasické žiarovky nahraďme žiarovkami úspornými, počiatočné investície sú síce vyššie, ale čas ukáže, že sme sa rozhodli správne.

Článok Aký luster do obývačky? bol publikovaný 15. prosince 2012 v 10.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...