Stropné svietidlá

Tagy:  svetlá, stropné svietidlá, lustre

Sponzorované odkazy:

Stropné svietidlá

Základným prvkom každého interiéru je bezpochyby svetlo, bez ktorého by nebolo možné sa v priestore voľne pohybovať a ľahko orientovať. Svetlo je dôležité nielen pre jednoduché videnie a ľahkú orientáciu v priestore, ale aj pre tvorbu prostredia. Pri osvetlení interiéru domu je potrebné dosiahnuť vysokú rovnomernosť. Svetlá musia byť zavesené v takej výške, aby nebránili ľuďom pri prechádzaní, nemali by svietiť len jedným smerom, ale byť rozložené tak, aby zasiahli čo najširší priestor.

Základné rozlíšenie stropných svietidiel:

• prisadené stropné svietidlá

Prisadené svietidlá sú vhodné do miestnosti s minimálnou svetelnou výškou. Vzhľad týchto svietidiel by mal mať maximálnu plochosť, aby sa nezosilňoval dojem nízkeho stropu.

• závesné stropné svietidlá

Závesné svietidlá sú najčastejšie využívané v miestnostiach s vysokými stropmi, pretože opticky zaplnia priestor miestnosti a výšku stropu znížia. Najobľúbenejším typom závesných svietidiel v slovenských domácnostiach je luster zavesený na reťazi alebo na kovovej tyči.

• zapustené stropné svietidlá

Zapustené svietidlá pôsobia v miestnosti nenápadne, elegantne a luxusne. Najčastejšie sú zapúšťané do sádrokartónového podhľadu a vo väčšom množstve tak, aby osvietili potrebný priestor.

Bodové svetlá

Pri umiestnení bodových svetiel je dôležité vedieť, kam má svetlo smerovať a podľa tohto kritéria voliť typ svetla. Slovenský trh ponúka bodové svetlá smerové, ktorými môžeme voľne a podľa potreby osvetľovať požadovaný priestor alebo svetlá bodové, pevne umiestnené, ktoré budú osvetľovať len tú časť, ktorá sa nachádza tesne pod ich stanovišťom. Moderným trendom je umiestnenie bodových svetiel do vitrín, kde perfektne osvietia požadovanú časť. Stále väčšiu obľubu si bodové svetlá získavajú v kúpeľniach, kde dosiahneme najlepší výsledok rozmiestnením svetiel na viacerých miestach.

Luster

Prvé zmienky o svietidlách (lustroch) sú dochované z doby okolo polovice 16. storočia z Benátok, kedy sa objavili prvé lustre zdobené príveskami z horského krištáľu. Zásadná technologická zmena vo vývoji svietidiel prišla až začiatkom 18. storočia s rozvojom výroby brúseného, bezfarebného skla. Zbrúsené plochy začali v interiéri zvyšovať silu svietivosti a tým si začali získavať čoraz väčšiu obľubu. Prvé krištáľové lustre vznikli v českých krajinách, a to v prvej štvrtine 18. storočia a vďaka nekonkurenčnému umeniu českých sklárskych majstrov porážali tieto lustre drvivo zahraničnú konkurenciu.

Ústredným priestorom bytu je obvykle obývacia izba, ktorá je v poslednej dobe často nahradzovaná obytnou halou alebo inou izbou, ktorá je všetkými členmi domácnosti využívaná najčastejšie. Tomuto priestoru by preto malo dominovať centrálne osvetlenie, ktoré môže byť doplnené menšími druhmi svietidiel v podobe stojacích lámp či LED svietidiel. Osvetlenie ústredným svietidlom – lustrom, napomáha pocitu zomknutosti spoločenstiev a vyvoláva pocit harmónie rodiny. Luster umiestnený uprostred miestnosti podporuje sústredené vnímanie a zdôrazňuje stred miestnosti. Luster je typom závesných stropných svietidiel, ktoré sa pripevňujú na strop pomocou závesného háčika, ktorý je upevnený hmoždinkou.

Zdroje svetla

Voľba svietidla je závislá na tom, akým spôsobom a na aký účel ho budeme využívať. Po zodpovedaní si na túto otázku môžeme vyberať žiarivku zo širokého spektra od klasických či kompaktných žiariviek cez halogény až k úsporným žiarivkám. Úsporné kompaktné žiarovky sú vhodné do svietidiel, ktoré sú využívané často a na dlhšiu dobu rozsvietenia. Hlavnou výhodou je úspora spotrebovanej elektrickej energie a dlhodobá životnosť, ktorá je podľa odborníkov až desaťkrát vyššia oproti žiarivkám klasickým.

Majme teda na pamäti, že dobre osvetlená miestnosť prináša dostatok pozitívnej energie a utvára pozitívnu atmosféru všetkých členov domácnosti.

Článok Stropné svietidlá bol publikovaný 4. června 2013 v 07.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...