Mozaiková dlažba a obklady

Tagy:  dlažba, obklady, mozaika, mozaiková dlažba, mozaikové obklady, sklenená mozaika, keramické obklady

Sponzorované odkazy:

Mozaiková dlažba a obklady

Prvé mozaikové ornamenty môžeme zaznamenať už v stavbách v období starej Mezopotámie, kde sa objavovali predovšetkým v luxusných sídlach šľachty. Z prírodných farebných kamienkov sa tvorili veľkoformátové obrazce, najčastejšie v podobe zvieracích či ľudských výjavov alebo geometrických obrazcov.

S postupom času sa mozaiková technika stále viac zdokonaľovala, s novými technologickými postupmi sa vyvinuli celistvé vonkajšie obklady vyplnené malými pestrofarebnými štvorčekmi.
Po pomerne dlhom tichom období sa mozaiková dlažba opäť hlási o slovo, a to ako v interiérových aj exteriérových priestoroch.

Design mozaikovej dlažby

Na našom trhu sa objavuje široká škála mozaikovej dlažby a obkladov, vyberať môžeme nielen z neprebernej ponuky farebnosti, ale aj tvarov a materiálov. Na prianie zákazníka je možné vyrobiť aj mozaiku s vlastným obrazcom, ale tento typ je z hľadiska ceny veľmi náročný, pretože ide o ručnú prácu, kedy je nutné skladať každú kocku zvlášť.

Použitie mozaikovej dlažby a obkladov

Mozaikové prvky používame najčastejšie v kúpeľniach, a to predovšetkým k dekoračným účelom, v podobe obkladov. Zvoliť môžeme jednofarebný odtieň, teda dlaždicu, ktorej povrch je rozdelený na niekoľko malých štvorčekov, čo vo finálnej podobe pôsobí dojmom, že je stena tvorená z tisícky malinkých kamienkov. Ak dávame prednosť farebnej variante, možno použiť obkladačku tvorenú pestrofarebnými štvorčekmi, alebo zvoliť jednofarebnú obkladačku v niekoľkých farebných odtieňoch.

Mozaika je tiež veľmi obľúbeným dekorom v kuchynských priestoroch, kde vypĺňa plochu medzi pracovným pultom a úložnými skrinkami. Vďaka širokej farebnej škále a dokonalej celistvosti, môžeme plnohodnotne snúbiť kuchynský interiér s prázdnymi plochami steny.

Veľmi široké uplatnenie si mozaiková dlažba našla v exteriéri, kde sa často objavuje v súkromných aj verejných bazénoch. Drobný vzhľad modrých kociek rôznych odtieňov poskytuje dokonalé vyniknutie a zladenie s vodou.

Materiál

K najobľúbenejším a najrozšírenejším druhom mozaík patria tie, ktoré sú vyrobené z keramiky, avšak na trhu sa stretneme aj s mozaikami sklenenými alebo kamennými.

Keramická dlažba je najčastejšie doplnená lesklou glazúrou, ale sa stretneme aj s obkladmi do kuchyne, ktoré disponujú matným prevedením. Mozaika z keramiky patrí z cenového hľadiska k najdostupnejším typom, naviac disponuje vysokou mrazuvzdornosťou, je pevná a vysoko odolná proti poškodeniu alebo opotrebeniu.

K trhovým novinkám patrí mozaika vyrobená z nerezového plechu, ktorej povrch disponuje rôznofarebnými odtieňmi. Dokonalý kovový vzhľad je však náročnejší na údržbu, pri čistení je nutné používať prostriedky jemné a tekuté, ktoré nepoškodia veľmi chúlostivý povrch mozaiky.

Sklenená mozaika nachádza uplatnenie predovšetkým v menších alebo tmavších priestoroch, pretože dokáže priestor opticky zväčšiť a presvetliť. K štandardným materiálom pre výrobu sklenenej mozaiky sa používa sklo a hrúbke 5 – 8 mm, ktoré je spracované formou rezania a dôkladným brúsením.

Článok Mozaiková dlažba a obklady bol publikovaný 17. prosince 2012 v 08.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...