Keramické obklady do kúpeľní

Tagy:  obklady, kúpeľňové obklady, obklady do kúpeľne, keramické obklady, dlaždičky

Sponzorované odkazy:

Keramické obklady do kúpeľní

Súčasný trh ponúka neuveriteľne farebnú škálu obkladov rôznych dekorov, v rôznom veľkostnom prevedení s najrôznejším doplnkovým programom, ktorý zahŕňa listely, prechodové lišty, bombáta a dlaždicové vzory.

Základné typy obkladov

Neglazúrované obklady sú tvorené vypálenou keramickou hmotou, prierez dlaždice je rovnaký ako v lome, tak na povrchu, čím je stanovená ich jednotlivosť v celej hrúbke. Vyrábajú sa v deviatich stupňoch tvrdosti, vyššie číslo predstavuje vyššiu kvalitu materiálu, vyššiu tvrdosť a odolnosť obkladu. Dlaždice môžu mať nasiakavý alebo nenasiakavý nosný podklad čiže črep. Nasiakavý podklad je charakteristický prítomnosťou pórov, ktoré sú na seba rôzne napojené, nenasiakavý podklad sa svojimi vlastnosťami takmer blíži porcelánu.

Glazované obklady sú zložené z dvoch vrstiev – črepu, ktorý predstavuje neglazovaný obklad, doplnený glazúrou. Črepy, kvalitnejších typov dlaždíc, obsahujú niekoľko vrstiev glazúry, ktorých kvalita sa líši stupňom oteruvzdornosti, v rozmedzí škály 1 – 5. Čím je číslo vyššie, tým je glazúra kvalitnejšia, čo by malo byť doložené certifikátom z nezávislej skúšobne. K ďalším dôležitým vlastnostiam glazovaných dlaždíc patrí protišmykovosť, ktorá je uvádzaná v deviatich stupňoch, kde najvyššie číslo predstavuje najmenšie riziko sklzu. Povrch glazúry môže predstavovať hladký povrch v matnom alebo lesklom prevedení, mierne škrabaný povrch, jednofarebné či viacfarebné stvárnenie, s obsahom dekoratívnych plastických či konturových prvkov.

K novinkám na trhu patria obklady do kúpeľne s akvarelovou glazúrou, ktorých technológia výroby spočíva v nanášaní farebného motívu na podklad tak, že sa do seba vpíja niekoľko farieb, čím vznikne zaujímavý batikový vzhľad.

Vzory

Výrazné kvety

Interiérovému dizajnu kúpeľní dominujú kvety, ktorých veľkosť a výrazné farebné zloženie zaplní určitú priestorovú časť steny. Obľúbeným prvkom sú veľké kvetinové vzory rozložené na veľkoformátových obkladoch, ktorých celkovú podobu vytvárajú dva a viac kusov dlaždíc. Výrazné motívy je vhodné používať do priestorových kúpeľní, čím docielime harmonického rozčlenenia väčšej plochy steny alebo zvýrazníme určité časti kúpeľne. Veľké a výrazné vzory nikdy nevoľte do malých kúpeľní, priestor by pôsobil veľmi stiesňujúcim dojmom a narušoval by kompletné vybavenie kúpeľne. Ak teda uprednostníme výrazné kvety, ktorými vyplníme určité časti miestnosti, mali by sme zostávajúce plochy vyplniť nenápadnými, jednoduchými a dosť svetlými obkladmi s dlažbou, ktorá sa ponesie v duchu maximálne o jeden stupeň tmavšieho odtieňa.

Drobné kvety

Pokiaľ nevlastníme priestrannú kúpeľňu a aj napriek tomu uprednostňujete kvetinové vzory, voľme obklady menších rozmerov, ktoré sú doplnené o drobné kvetenstvo, farebné rozkvitnuté kvety či zvoľme len zakončujúce listely s kvetinovým vzorom.

Prírodné dekory

Na keramickom povrchu môžeme mať takmer akýkoľvek motív, ktorý je nášmu srdcu blízky. Veľmi obľúbené sú motívy so štruktúrou kameňa, ktoré vďaka niekoľkým vrstvám, v sebe môžu ukrývať nenápadnú podobu kvetov. Zaujímavým dojmom pôsobí kombinácia dreva a kameňa, ktoré v interiéri vytvára pôsobivú kombináciu.

Prúžky

Obľúbeným motívom väčšiny zákazníkov sú jemné, maximálne dvojfarebné prúžky, ktoré opticky vystupujú z dlaždice alebo sú naopak do dlaždice vyryté. Z jemne dizajnovej prúžkovej série môžeme obložiť celý priestor kúpeľne alebo ich použiť iba na zvýraznenie určitých priestorovo nevýrazných častí. Ak sa rozhodneme pre prvú variantu obloženia, je dôležité správne zvoliť dlažbu, ktorá by mala byť jednofarebná, vo veľmi svetlých odtieňoch a nemala by obsahovať farbu, ktorá je súčasťou obkladov.

Abstraktné vzory

Dlaždice s abstraktnými vzormi sa stali v posledných rokoch veľmi vyhľadávaným typom obkladov, ktoré umocňujú nadčasový, top moderný interiér. Dlaždice môžu mať niekoľko typov dekorov v podobe obrazcov, geometrických telies, spleťou kvetín či nijako nedefinovaných obrazcov. Abstraktné motívy sa vyskytujú prevažne na veľkoformátových typoch dlaždíc, na tomto priestore daný dekor stopercentne vynikne. V kúpeľniach sa tento typ obkladov používa na zvýraznenie postranných častí umývadlovej skrinky smerom nahor až do výšky zakončenia zrkadla či zrkadlovej skrine. Použiť ho môžeme do priestoru sprchovacieho kúta, teda v prípade, že sprchový kút je zo skla a motív bude dostatočne vidieť.

Článok Keramické obklady do kúpeľní bol publikovaný 6. ledna 2013 v 08.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...