Chcete si kúpiť starožitný nábytok?

Tagy:  nábytok, starožitný nábytok

Sponzorované odkazy:

Chcete si kúpiť starožitný nábytok?

Zamilovali ste sa do starožitných kusov nábytku? Máte taký nábytok doma alebo si ho chcete zaobstarať? Kde sa hodí a ako sa o neho starať? Poďme si o ňom povedať viac.

Za akých podmienok môžeme označiť nábytok ako starožitný?

Ako určiť, že istý kus nábytku je už starožitný? Tu vzniká problém. Teoreticky môžeme povedať, že nábytok je starožitný, ak má historickú a umeleckú hodnotu.

Avšak odhadnúť túto hodnotu býva dosť zložité a pokiaľ sa v cenách neorientujete, dajte si pozor, aby vám niekto nepredal nadhodnotený nábytok, alebo ak chcete vy predať starožitný nábytok, aby vás nejaký prešibaný kupec neoklamal. Preto sa radšej vopred opýtajte nejakého odborníka a konzultujte s ním kúpu alebo predaj, zvlášť ak ide o drahý kus nábytku.

Starožitného nábytku sa môžete zbaviť alebo si ho naopak zaobstarať v rôznych špecializovaných obchodoch či na aukciách.

Všeobecne za starožitný nábytok považujeme také kusy, ktoré sú aspoň z medzivojnového obdobia.

Kam sa hodí starožitný nábytok?

Starožitný nábytok je často pomerne masívny, preto sa príliš nehodí do menších bytov, v ktorých zaberá veľa miesta a celkovo miestnosť opticky zmenšuje. Hodí sa predovšetkým do veľkých domov. Menšie kusy môžu byť pekným doplnkom na chalupu.

Starostlivosť o starožitný nábytok

Starožitný nábytok je veľmi drahý, a preto je dobré o neho starať tak, aby vydržal čo najdlhšie.

Ak je nábytok poškodený, dajte ho do starostlivosti nejakému reštaurátorovi. Vaša neodborná práca na starožitnom nábytku by ho mohla znehodnotiť. Tiež je dobré si zistiť, či sa v nábytku neudomácnil červotoč, ktorí starožitný nábytok ničí a navyše by sa vám títo škodcovia mohli rozšíriť aj do ďalších kusov nábytku.

Starožitný nábytok nedávajte k vykurovacím telesám. Nesvedčí mu teplo, ale ani časté striedanie teploty. To je častý problém chalúp, v ktorých sa kúri len príležitostne. Nie je vhodné tiež nechať často pôsobiť na nábytok priame slnečné svetlo. Snažte sa tiež zachovávať vlhkosť okolo 55%.

Pozor: Nečistite tento nábytok obyčajným leštidlom. Zaobstarajte si špeciálne na starožitný nábytok.

Článok Chcete si kúpiť starožitný nábytok? bol publikovaný 27. května 2013 v 06.15 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...