Lamelové rošty

Tagy:  lamelové rošty, lamely, rošty, rošty do postele

Sponzorované odkazy:

Lamelové rošty

Lamelový rošt umožňuje telu udržať pri odpočinku správny fyziologický tvar, čo umožní uvoľneniu kĺbov a stavcov. Zlá kvalita postele, roštu a matraca sa každú noc môže podpísať na ľudskom chrbtovom svalstve a narušiť kvalitu spánku. Lamelové rošty prispievajú k tomu, aby telo ležiaceho bolo v správnej polohe a chrbtica v rovine.

Konštrukcia

Jednotlivé odpružené lamely sú priečne zabudované v drevenom ráme, ktorý tvorí základnú konštrukciu. Kvalita lamelových roštov závisí predovšetkým od počtu lamiel – čím väčší počet, tým je rošt kvalitnejší a na spôsobe uchytenia lamiel k rámu. Lamelové rošty sa vyrábajú v rôznych konštrukčných a kvalitatívnych prevedeniach.

Typy lamelových roštov

Lamelové rošty rozdeľujeme podľa počtu lamiel, spôsobu ich vloženia do uchyteľných pätiek, podľa spôsobu polohovania a typu vystuženia stredovej časti. Vysoká pružnosť lamiel je spôsobená tým, že sú lamely lepené niekoľkými vrstvami dreva. Optimálny počet lamiel, ktorý zaručuje komfortné spanie, by mal obsahovať cca. 28 kusov.

Klasický rošt – nepolohovací

Základné typy lamelových roštov majú na protiľahlých koncoch lamely uchytené v nastrelených alebo v pevne naskrutkovaných čeľusťových púzdrach. Lamely sú mierne odpružené, čo spôsobuje kĺzanie matraca, preto sa na tieto typy odporúča ťažší typ matracov, ku ktorým patria sendvičové alebo pružinové. Medzi ich prednosti patrí predovšetkým zlepšenie úžitkových vlastností matraca (priedušnosť, spevnenie, stabilita), čím sa matrac lepšie prispôsobí ľudskému telu.

Klasický rošt – polohovacie

Polohovacie rošty fungujú na rovnakom princípe ako rošty klasické nepolohovacie s tým rozdielom, že sa môžu mechanicky za pomoci špeciálneho kovania nastaviť do určitej polohy v spodnej a hornej časti. Pružné, flexibilne uložené lamely reagujú na jednotlivé tlaky vo všetkých smeroch. Polohovacie rošty oceníme v prípadoch, že si budeme chcieť podoprieť chrbát alebo uľaviť unaveným nohám, ktoré vďaka podnožníku môžeme zdvihnúť do optimálnej výšky. Možnosť polohovania hlavy a nôh skvalitňuje odpočinok a blahodarne pôsobí na ľudské telo zo zdravotného i komfortného hľadiska. Polohovateľnosť jednotlivých častí ľudského tela dochádza k odľahčeniu krvného obehu, uvoľnia sa chrbtové svaly a svaly nôh, zmierňujú sa problémy s kŕčovými žilami. Vhodnými matracmi sú penové, sendvičové penové alebo latexové, ktoré sa vytvarujú podľa jednotlivých polohovacích dielov lamiel.

Výkyvné lamelové rošty

Pružiace lamely sú uložené vo výkyvných púzdrach, ktoré sú vyrobené zo syntetického materiálu alebo kaučuku. Stred rámu je vyplnený stabilizačným spevňovacím popruhom, vďaka ktorému je možné nastaviť stabilitu a pevnosť roštu v strednej časti.

Lamelové rošty s pohonom

Náročnejší či menej pohybliví užívatelia ocenia rošty s motorovým pohonom, ktorým regulujeme zdvihnutie podhlavníka či podnožníka do požadovanej polohy. Rošty s motorovým pohonom sú vhodné pre relaxáciu a odpočinok aj počas dňa, pre čítanie v sede, raňajky v posteli či sledovanie televízie.

Lamelový dvojrošt

Ojedinele sa môžeme stretnúť na trhu s dvojroštom, ktorý je určený pod jeden spoločný matrac, čo však nie je odborníkmi odporúčané z dôvodu cítenia každého partnerovho pohybu. Ďalšou, veľmi podstatnou nevýhodou je zlá podpera tela, pretože najvyklenutejšia časť, ktorá udrží telo v správnej polohe, sa nachádza priamo uprostred partnerov.

Článok Lamelové rošty bol publikovaný 28. května 2013 v 16.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...