Moderné tapety

Tagy:  tapety, moderné tapety, textilné tapety, papierové tapety

Sponzorované odkazy:

Moderné tapety

Tapety sa stávajú čoraz obľúbenejším prvkom dekorácie interiéru, ktoré popri estetických vlastnostiach spĺňajú aj vlastnosti funkčné. Súčasný trh ponúka nepreberné množstvo tapiet v rôznych farebných odtieňoch, dekoroch, štýlov a ich doplnkov, napríklad v podobe bordúr, prídavných farieb či samolepiacich motívov. Bordúra je úzky pásik, ktorý sa najčastejšie využíva na zakončenie vzoru tapety pri strope, podlahy alebo napríklad v detaile pod oknom. Správnou kombináciou tapety s daným priestorom dosiahneme celkovej zmeny charakteru interiéru, čím miestnosti dáme nový rozmer.

Výber tapiet

Najdôležitejším aspektom pri výbere novej tapety je perfektná znalosť interiéru, ktorý by sa mal s tapetou vzájomne snúbiť v oblasti farebnosti i optiky. A práve optické triky hrajú podstatnú úlohu pri utváraní interiéru, pretože v úzkej miestnosti môžeme použiť tapetu s vodorovnými pruhmi, ktoré priestor rozšíria, v opačnom prípade, pri použití zvislých pruhov, dosiahneme optického zmenšenia miestnosti. Tmavé odtiene môžeme použiť v priestore so zvýšeným stropom, pretože opticky znižujú výšku, v prípade použitia tmavej tapety na čelnú stenu v úzkej miestnosti dosiahneme optického skrátenia či výrazného zakončenia.

Vlastnosti tapiet

• slúžia ako tepelná a zvuková izolácia

• rýchla aplikácia

• cenová dostupnosť

• vyrovnanie nerovnosti stien

• moderný prvok v miestnosti

Kombinácie a použitie tapiet

Moderným trendom naďalej zostáva zvýraznenie len jednej steny miestnosti, popr. dvoch stien, ale odlišnými tapetami. Za elegantnú a klasickú kombináciu farieb sa považuje bielo-čierna, ktorá sa farebne snúbi takmer so všetkými interiérmi. Moderné hity sú rôzne farebné kombinácie s prídavkom farby zlatej či kovovej alebo s plastickým vzorom. Tapety môžeme použiť aj k inovácii starého nábytku, ktorý razom dostane nový, neopozeraný vzhľad.

Druhy tapiet

Jednovrstvové papierové tapety predstavujú najlacnejšiu variantu tapiet na slovenskom trhu, ktorá je však prispôsobená dĺžke životnosti. Jednovrstvové tapety nachádzajú uplatnenie predovšetkým v detskej izbe, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou budú potrebovať častejšiu obmenu. Sú vyrobené z pokrčeného papiera, teda povrch tapety je hladký alebo mierne štruktúrovaný.

Dvojvrstvové – duplex tapety sú zložené z hornej aj spodnej ochrannej vrstvy, ktorá je z buničiny, papiera alebo peny. Čistenie tapiet je možné len na suchý spôsob – prachovkou, alebo mierne vlhkou handričkou.

Vliesové tapety patria medzi najdrahšie typy, pretože sú utkané z bezalkalickej sklenej priadze, ktorá neprepúšťa paru a teda veľmi dobre odolávajú vlhkosti. Aplikácia tapety na stenu je oproti ostatným typom veľmi jednoduchá, pretože je lepidlo nanášané priamo na stenu, na ktorú sa tapeta iba prikladá. Povrch tapiet je umývateľný, sú vyrobené z nehorľavého materiálu a dlhodobo si udržujú farebnú stálosť.

Textilné tapety predstavujú luxusný doplnok každého interiéru, ktorý dokáže priestor celkovo zmeniť. Základ textilných tapiet je tvorený z papiera, na ktorý sa aplikujú tkaniny z rôznych druhov materiálu – juty, vlny, bavlny alebo hodvábu. Podľa použitej textílie je odvodená vyššia cena. Prednosťou textilných tapiet je farebná stálosť, možnosť čistenia vysávačom a aplikácie na rôzne kusy nábytku.

Kovové tapety sa stali módnym hitom a ozdobou väčšiny moderných interiérov. Základ je tvorený z papiera, ktorý je doplnený hliníkovou fóliou a preto sa tento druh tapiet nesmie dostať do kontaktu s elektrickým prúdom, čo je dôležité vedieť pri aplikácii tapiet na stenu, predovšetkým v blízkosti zásuviek či vypínačov. Na trhu sú k dostaniu aj pod označením reflexné tapety.

Štruktúrované tapety sa používajú predovšetkým na zakrytie nerovných stien, pretože povrch je natoľko prispôsobivý, že dokáže malé nedostatky perfektne prekryť. Povrch tapety je vďaka prímesi z drevených vlákien a triesok drsnejší, čo najlepšie vynikne ak vytapetovanú stenu pretrieme farbou.

Článok Moderné tapety bol publikovaný 23. prosince 2012 v 15.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...