Kuchynské spotrebiče

Tagy:  kuchynské spotrebiče, umývačka riadu, varné platne, plynové varné platne, indukčné varné platne, rúry na pečenie

Sponzorované odkazy:

Kuchynské spotrebiče

Základným vybavením každej kuchyne sú najrôznejšie spotrebiče, bez ktorých by chod kuchyne nemohol plne fungovať.

Správny postup pri výbere

Drvivá väčšina zákazníkov sa pri zariaďovaní novými kuchynskými spotrebičmi riadi predovšetkým dizajnom. Zamerať by sme sa však mali predovšetkým na energetickú triedu, ktorou daný spotrebič disponuje. Za energeticky najúspornejšie výrobky sa považujú tie, ktorých energetický štítok je označený písmenami A + až A + + +. Pri výbere kuchynských spotrebičov musíme mať jasnú predstavu o tom, kde alebo ako bude spotrebič umiestnený. Vyberať môžeme z radu voľne, samostatne stojacich typov alebo typov, ktoré sú určené pre vstavané umiestnenie.

Umývačka riadu

V rade slovenských domácností patria vstavané umývačky riadu k nenahraditeľným pomocníkom, ktoré okrem času dokážu oproti ručnému umývaniu usporiť aj výdavky za spotrebu vody a elektrickú energiu. Hoci sa to zdá neuveriteľné, spotreba vody počas jedného umývacieho programu neprekročí viac ako 13 litrov, čo by pri ručnom umývaní rovnakého obsahu riadu nebolo vôbec možné. Na tuzemskom trhu môžeme vyberať zo širokej ponuky umývačiek riadu, ktoré sa od seba líšia cenou, veľkosťou, počtom umývacích programov, inteligenciou a dizajnom.

Sklokeramické varné platne

Rad domácností dáva stále väčšiu prednosť sklokeramickým platniam pred platňami plynovanými, a to predovšetkým z dôvodu údržby. K výhodám varenia, na tomto type platne, patrí rozohriatie platničky iba na požadovaný priemer veľkosti hrnca, priestor v tesnej blízkosti ostáva chladný. Moderné typy sklokeramických platní sa ovládajú pomocou dotykových senzorov, ktoré sú zvyčajne umiestnené priamo na doske alebo bočnom priestore. Nevýhodou zostáva nízka miera intenzity regulácia teploty, čím veľmi často dochádza k prepáleniu pokrmov.

Indukčné varné platne

K veľmi moderným, ale podstatne drahším typom varných platní patria platne indukčné, ktorých ohrev spočíva len v mieste, na ktorom stojí hrniec. Teplota platne sa teda rozohreje iba v miestach a presnom priemere dna nádoby, v ktorej varíme. Indukčná platňa funguje len v kombinácii s vhodným riadom, ktorého dno obsahuje železo.

Plynové varné platne

K výhodám plynového varenia patrí veľmi rýchla regulácia intenzity teploty, ktorú tak veľmi oceňujú predovšetkým šéfkuchári vo veľkých gastronomických prevádzkach. K nevýhodám patrí náročnejšia údržba a možnosť unikania oxidu dusíka do priestoru miestnosti.

Kuchynské rúry na pečenie

Rúra patrí k základným kuchynským spotrebičom, ktorá vedľa praktickej funkcie môže v mnohých prípadoch spĺňať aj funkciu estetickú. Design dnešných rúr podlieha moderným trendom, nesie prvky nadčasovosti, elegancie, luxusu a vysokej kvality. Nová povrchová úprava z hliníka alebo lakovaného nerezu zaručuje veľmi ľahkú údržbu a na povrchu sa neobjavujú odtlačky prstov. Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z neuveriteľnej škály rôznych rúr na pečenie. K základným typom patria:

• automatická rúra – funguje na princípe automatického nastavenia pečúceho programu

• parná rúra – pokrm sa pečie v pare, pri maximálnej teplote 100 ºC

• teplovzdušná rúra – disponuje schopnosťou piecť viacero pokrmov naraz

• mikrovlnná rúra – obvykle slúži len na ohrev potravín a rozmrazovanie

Článok Kuchynské spotrebiče bol publikovaný 27. srpna 2013 v 15.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...