Kuchynské linky

Tagy:  kuchyne, kuchynské zostavy, kuchynské linky

Sponzorované odkazy:

Kuchynské linky

Človek je jediným tvorom na Zemi, ktorý si pripravuje teplú stravu – teda varí. Kuchyňa je od nepamäti stredom rodinného a spoločenského života, v ktorom sa nielen varí, ale trávi aj veľa času. Preto by mala byť dobre vybavená a kvalitne aj moderne zariadená.

Záleží len na predstave a požiadavkách každého z nás. Vyberať môžeme z niekoľkých štýlov kuchýň, a to starosvetského, rustikálneho, country, tradičného, nadčasového, súčasného – moderného, umelecko – remeselného aj transitionálneho – prechodového. Súčasný štýl dominuje minimalizmom a čistými geometrickými líniami. Medzi používanými materiálmi sa objavuje nerezová oceľ, laminát, matné sklo, lak a chrómovanie. Jednoduché a rovnaké tvary prepožičiavajú moderným zostavám zaujímavý a elegantný vzhľad. Lakované kuchyne patria medzi stálice na slovenskom trhu. Pomocou laku môžeme dosiahnuť vzhľadu matného, lesklého či vysoko lesklého. U lakovaných kuchynských liniek najlepšie vyniknú hliníkové rámčeky dvierok.

Požiadavky na dnešnú kuchyňu sú estetické, funkčné a účelné. Medzi estetickými požiadavkami je kladený dôraz najmä na kompaktne vyvážený celok interiéru miestnosti, dostatok svetla, dekoračné predmety, dizajnový – moderný nábytok vyrobený z kvalitných materiálov. Funkčnosť a účelnosť by sa mala snúbiť s estetikou daného interiéru – drôtené programy, držiak papierových utierok, zabudovaný odpadkový kôš, drvič odpadu, magnet alebo box na rezacie nože, držiak kuchynského náčinia, vstavané elektrospotrebiče. O praktickosti vstavaných spotrebičov sa vedie neustály spor. Jedni sú zásadne za, druhí proti. Za pravdu však musíme dať tým, ktorí tvrdia, že by mikrovlnná rúra mala stáť najlepšie na pracovnej doske, pretože sa nemôže stať, že na seba vylejeme tanier s horúcou polievkou alebo omáčkou.

Pracovná doska

Väčšina pracovných úloh a činností sa v kuchyni odohráva na pracovnej doske, teda je veľmi dôležitá jej výška. Pre stredne vysoké ženy (merajúce okolo 170 cm) je optimálna výška 80 cm, teda taká, pri ktorej si nebude ohýbaním zaťažovať chrbticu. Rozhodujúca je farba a kvalita materiálu pracovnej dosky. Za moderné farby sú dnes považované svetlé odtiene, medzi ktorými dominuje farba biela. Otázkou však zostáva, ako dlho bude biela bielou pri pravidelnom varení a dennom používaní. Ak teda zostaneme u svetlých odtieňov bude lepším riešením voliť biely mramor, ktorý je pretkaný svetlo hnedými a sivými odtieňmi.

Materiál kuchynských liniek

Najvyužívanejším materiálom pre výrobu kuchynských zostáv je nepochybne lamino. Lamino je drevotriesková doska potiahnutá melamínovou fóliou alebo dýhou. Výhody lamina:
• farebná a tvarová stálosť
• vysoká tepelná odolnosť
• odolnosť proti vlhku, oteru a opotrebovaniu
• široký výber farieb a vzorov
• cenová dostupnosť

Drevo

Drevo je využívané najmä pre masívny a rustikálny štýl kuchýň. Drevo v sebe viaže prirodzený prostý vzhľad, dokonalé opracovanie a výbornú odolnosť. Charakteristickými črtami je masívny vzhľad, silné rámy dvierok, neutrálne – prírodný design. Najpoužívanejším drevom je drevo orechové, jelšové a dubové.

Osvetlenie

Kuchyňa by mala byť dobre osvetlená umelým aj prírodným – denným svetlom. Súčasným trendom kuchýň sú veľké okná, francúzske dvere a viacero svetiel. Denné svetlo patrí k významným atribútom kuchynského dizajnu, dostatok svetla robí priestor väčší. Bežným štandardom je osvetlenie nad kuchynským drezom, prípadne nad barom a uprostred miestnosti.

Každý typ kuchynskej zostavy má svoje čaro, v ktorom nehrá úlohu farba, štýl ani zvolený materiál, dôležité však je, že sa v nej budete cítiť dobre a bude sa Vám v nej príjemne variť aj jesť.

Článok Kuchynské linky bol publikovaný 23. června 2013 v 08.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...