Barové posedenie v kuchyni

Tagy:  bar, kuchynský bar, bar v kuchyni, barové posedenie

Sponzorované odkazy:

Barové posedenie v kuchyni

Barový pult, ako súčasť kuchynského interiéru, sa stáva v poslednej dobe žiaducim komponentom kuchynskej linky. Barový pult slúži nielen na servírovanie alkoholických i nealkoholických nápojov, ale aj k podávaniu pokrmov či popíjaniu lahodnej kávy. Barovým pultom sa zvyčajne rieši rozdelenie interiérov dvoch miestnosti, ktorými sú obývacia izba a kuchyňa.

Design

K základným a najtypickejším modelom je umiestnenie barovej dosky tesne nad doskou pracovnou, ktorá bude podopieraná kovovými, drevenými alebo sklenenými nohami. K takto vyvýšenému baru sú potrebné pravé barové stoličky, ktoré sú charakteristické svojimi vysokými nohami. V prípade prepojenia interiéru by sa ich vzhľad mal dokonale snúbiť s nábytkovým vybavením a doplnkami obývacej izby. Ak obývacej izbe dominuje kožená sedačka a tmavý nábytok, mali by byť barové stoličky koncipované do podobného materiálového zloženia. Poťah stoličky nemusí disponovať rovnakým farebným odtieňom, ale jej konštrukcia by mala farebne ladiť s farbou prevládajúceho nábytku. Barová stolička, rovnako ako ostatný sedací nábytok, by mala byť prispôsobená proporciám tela svojho užívateľa. Sedačka barovej stoličky by mala byť vo výške 60 – 80 cm nad zemou, čo si u niektorých typov môžeme mechanicky nastaviť pomocou piestového systému alebo otáčaním skrutky.

Druhým možným riešením barového posedenia je zdvojená pracovná doska, ktorá bude zrkadlovo pretínať pracovný priestor alebo bude atypicky riešená do rôznych smerov. K takto riešenému barovému posedeniu, ktoré zvyčajne nahrádza jedálenský stôl, vyberáme štandardne vysoké jedálenské stoličky. K veľkým výhodám tohto riešenia patrí dostatočný priestor pre nohy, pretože barová doska je postavená na bočných nohách, teda celkový priestor pultu je voľný.

Technické parametre

Výška barového pultu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 100 do 120 cm, čomu je prispôsobená aj výška barovej stoličky. Naopak jeho šírka záleží na priestorových možnostiach daného interiéru, konkrétneho využitia a osobného vkusu. V prípade, že má byť barový pult zároveň alternatívou jedálenského stola, voľme širšiu dosku, ktorá nás nebude obmedzovať v pohybe a servírovania viac tanierov, nápojového skla či ostatných jedálenských doplnkov.

Základným tvarom barového pultu je obdĺžnik, ktorý však môže byť najmä v moderných interiéroch nahradený atypickými tvarmi, ku ktorým patrí obľúbený ovál či podoba ľadvinky.

Článok Barové posedenie v kuchyni bol publikovaný 30. prosince 2012 v 07.45 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...