Sviečky v interiéri: vyrobte si tie najkrajšie

Tagy:  sviečka, svietnik, romantika, doplnky, interiér, atmosféra, slávnostné tabule, dekorácie

Sponzorované odkazy:

Sviečky v interiéri: vyrobte si tie najkrajšie

Sviečky sú skvelým interiérovým doplnkom a okrem toho dokážu fantasticky dokresliť atmosféru. Môžu byť tiež skvelým darčekom a radosť urobia snáď každému. Sú totiž jednou z mála vecí, ktoré môžeme venovať, bez toho aby sme dôvernejšie poznali obdarovávaného. So sviečkami sa totiž nedá urobiť chyba.

Najkrajšie sviečky

Náš vkus sa pravdepodobne prejaví aj pri výbere sviečok, na trhu ich je totiž dosť široká škála. Rozličné tvary, farby ale aj vôňa, to všetko je veľmi rôznorodé. Okrem klasických kupovaných sviečok si však môžeme vyrobiť aj vlastné, ktoré prinesú určite viac radosti. Nejde o nijak náročný postup, preto si vyrobiť krásnu sviečku zvládne jednoducho každý.

Materiál, ktorý budeme potrebovať

V ďalej uvedených jednoduchých postupoch použijeme vosk zo starých, nedohorených sviečok, niektoré potreby však bude potrebné dokúpiť. Tými budú predovšetkým knôty, ktoré zoženieme navoskované, prípadne si ich doma navoskujeme sami ponorením do tekutého vosku, ďalej gélový vosk, aromatický olejček či drobné ozdoby, ktoré zoženieme v špecializovaných obchodoch.

Široká škála farieb, autor: Paul MaingotŠiroká škála farieb, autor: Paul Maingot

Vyrobte si gélovú sviečku

Gélová sviečka je na výrobu obzvlášť jednoduchá. Potrebovať budeme, malý pohárik, mištičku či inú nádobku schopnú vzdorovať teplu. Náplň, čiže gél, sa predáva v rôznom množstve v plastových škatuľkách, z ktorých sa vyberie a vloží do pohára, v ktorom ho necháme vo vodnom kúpeli rozpustiť. Gély majú rôzne farby a vône, prípadne možno použiť aromatický olej, ktorý do rozohriateho gélu vmiešame. Získame tak intenzívnejšiu vôňu presne podľa našich predstáv. Aby sviečka bola jedinečná, rozmyslíme si, čím ju ozdobíme. Ideálnym spôsobom je nasypať na dno priehľadnej nádobky kamienky, mušličky či iné, najlepšie nehorľavé predmety. V prípade sušených kvetov či napríklad celej škorice by sme museli pri horení dávať pozor na plameň sviečky a pravdepodobne by sme sa dočkali nepríjemného zápachu pri horení zmieňovaných prírodnín.

Odlievané sviečky z vosku

Do priehľadnej alebo nepriehľadnej nádoby si môžeme odliať sviečku z obyčajného vosku, ktorý nám buď zostal z niekoľkých použitých sviečok, alebo ktorý sme zakúpili v špecializovanom obchode. V lekárni je tiež možné zaobstarať si vosk včelí, ktorý má veľmi jemnú príjemnú vôňu. Podľa veľkosti nádoby rozmiestnime knôty a zalejeme ich tekutým voskom, ktorý sme si opäť rozohriali vo vodnom kúpeli. Nikdy nenechávame rozpúšťať vosk priamo v hrnci, pretože by sme ho z neho pravdepodobne nikdy nedostali.

Aj v jednoduchom hrnčeku vyzerá skvele, autor: ecram1Aj v jednoduchom hrnčeku vyzerá skvele, autor: ecram1

Sviečky z včelieho vosku

Veľmi atraktívne sú tiež klasicky vyzerajúce sviečky z voskových včelích plástov, ktoré najľahšie zoženieme u chovateľa včiel. Manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá a vzniknuté sviečky sú vlastne akýmsi bio produktom. Plást si nožíkom narežeme na tak široké kusy, aká je požadovaná výška sviečky. Takých kusov budeme potrebovať hneď niekoľko, ak chceme širokú sviečku. Najjednoduchším domácim spôsobom, ako sviecu z včelieho vosku vyrobiť, je postupné nahrievanie voskového plátu fénom a jeho starostlivé stáčanie. Na začiatok prvého plástu nesmieme zabudnúť voskom prichytiť knôt.

Článok Sviečky v interiéri: vyrobte si tie najkrajšie bol publikovaný 12. července 2013 v 15.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...