Ako bývajú tínedžeri?

Tagy:  teenageri, izba pre mladých, mladistvý interiér

Sponzorované odkazy:

Ako bývajú tínedžeri?

Požiadavky na štýl bývania je pre každú vekovú kategóriu dosť odlišný, štýl neutvára iba nábytok a dispozičné usporiadanie, ale aj farby a doplnky. Hoci väčšina rodičov má jasnú predstavu o tom, ako by mala izba ich dospievajúcich detí vyzerať, realita je však zvyčajne úplne iná. Keďže izbu obývajú naše deti, nie my, mali by sme výber nábytku, dekorácií a doplnkov nechať len na nich.

Dispozičné riešenie izby

Pri dispozičnom riešení čiže priestorovom usporiadaní izby, je dôležité vziať úvahy to, koľko ľudí bude izbu obývať a v akom vekovom zoskupení. Ak je izba určená len pre jedno dieťa, je všetko vyriešené a vzhľad izby môže byť prispôsobený iba jeho vlastným predstavám. Ak však v izbe býva viac súrodencov, a to ešte odlišných vekových kategórií, stáva sa priestorové usporiadanie a dizajn izby problematickejšou záležitosťou.

priestranná šatníková skriňa je veľmi dôležitápriestranná šatníková skriňa je veľmi dôležitá

Ako by teda mala izba pre teenagerov vyzerať?

Väčšine teenagerom postačí posteľ, šatníková skriňa a písací stôl, na ktorom je, ako inak, umiestnený počítač. K štandardom izby teenagerov patrí aj vlastný televízor a DVD rekordér, pretože pozerať sa na televíziu so svojimi rodičmi pokladajú za potupné.

Detská izba by mala predovšetkým disponovať dostatočným množstvom denného svetla, spĺňať základné požiadavky na odhlučnenie a odvetrávanie.

Najdôležitejším kusom nábytku je lôžko, ktoré by malo disponovať kvalitným matracom a polohovacím roštom. Pri kúpe nového lôžka majme na pamäti, že časom si naše ratolesti začnú domov vodiť návštevu, preto je dobré zaobstarať lôžko väčších rozmerov. Nemusíme však ihneď kupovať dvojlôžko, postačí lôžko francúzske, ktoré disponuje rozmermi 160 × 190 cm.

Veľmi dôležitú úlohu hrá v detskej izbe písací alebo pracovný stôl, ktorý by mal byť natoľko priestranný, aby pri umiestnení počítača zostalo dostatočné miesto na prácu. Pri výbere stola dajme prednosť jednoduchým štýlom, vyhnime sa zbytočným stolným doplnkom, ako sú priehradky, šuplíky, poličky a pod. Ako úložný priestor nám dostatočne poslúži prídavný kontajner, ktorý sa umiestni pod stôl alebo do jeho blízkeho okolia. K písaciemu stolu je nutné zaobstarať kvalitnú, najlepšie ergonomicky tvarovú stoličku.

Naopak veľmi dôležitým úložným priestorom v izbe teenagera sú poličky, na ktorých má vystavené najrôznejšie trofeje. S tapetovaním či výmaľbou izby si na čas nemusíme robiť starosti, pretože múry budú pravdepodobne oblepené plagátmi všetkého druhu.

Šatníková skriňa by mala byť dostatočne priestranná, s rozmanitým vnútorným usporiadaním, teda šatníkovou tyčou, poličkami, šuplíkami, priehradkami. Šatníková skriňa neslúži len pre ukladanie oblečenia, vojsť sa do nej musia školské potreby, kozmetické a hygienické potreby alebo potreby pre voľný čas.

interiér môžeme oživiť napríklad tapetamiinteriér môžeme oživiť napríklad tapetami

Článok Ako bývajú tínedžeri? bol publikovaný 4. ledna 2013 v 08.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...