Malá kúpeľňa v paneláku - ako si s ňou poradiť?

Tagy:  kúpeľňa, panelák, vaňa, sprchový kút, nedostatok priestoru, panelákový byt

Sponzorované odkazy:

Malá kúpeľňa v paneláku - ako si s ňou poradiť?

Malé kúpeľne sú pre paneláky veľmi typické. Je jedno, či je kúpeľňa murovaná alebo z nevzhľadného umakartu. Jej rozmery a východiskové riešenie často jej užívateľom jednoducho nevyhovujú.

Otázka priorít

Pri plánovaní zmien kúpeľne malých rozmerov je veľmi dôležité stanoviť si priority a podľa nich pri samotnom návrhu postupovať. Má sa tam vojsť práčka? Chcem veľkú vaňu, sprchový kút? Chcem luxusnú kúpeľňu? Nielen tieto otázky by mali zaznieť. Akonáhle budú zodpovedané, sme o krok bližšie k perfektnej malej kúpeľni.

Farebnosť kúpeľne

Podľa nášho vkusu volíme farebnosť budúcej kúpeľne. Farby dokážu zázraky a aj opticky zväčšiť malú kúpeľňu. Ako vždy sa odporúčajú svetlé odtiene, jednoduchosť, môžu sa uplatniť aj zaujímavé detaily. Kúpeľňu tiež premenia zrkadlá, opticky ju zväčšia, dodajú jej vzdušnosť.

Ak to aspoň trochu ide, je výborným počinom vpustiť do kúpeľne trochu denného svetla. K tomu poslúžia napríklad luxfery. Pri dobrom výbere prepustia svetlo dovnútra a pritom nenarušia súkromie.

Malá, ale krásna a šikovne poskladaná, autor: builderstown.co.ukMalá, ale krásna a šikovne poskladaná, autor: builderstown.co.uk

Otázka vane a kúta

Rôzne moderné vane a sprchové kúty majiteľom malých kúpeľní často nahrávajú. Najmä kombinácia vane, zásteny a trebárs aj sprchovacieho panelu je dobrým krokom. Nie je ale nutné kupovať hotové zostavy, je možné si to celé vytvoriť z jednotlivých dielov.

Niektorým majiteľom kúpeľní vaňa ani nebude chýbať a môžu si dopriať o to kvalitnejšie navrhnutý sprchový kút. Dnešné sprchové kúty sú často multifunkčné, a tak nám dovolia využívať ho tiež aj ako saunu či paru.

U skutočne malinkých kúpeľní sa ponúka ešte jedno riešenie, s ktorým sa môžeme stretnúť vo väčšej miere napríklad na juhu Európy. Kúpeľňa nie je vybavená ani samostatnou vaňou, ani kútom. Podlaha je kvalitne urobená, obložená nekĺzavým materiálom a vybavená odtokovým kanálikom. V miestnosti nie je žiadna zástena, ktorá by zaberala miesto, sprcha samotná tiež priestor nevyžaduje. Takáto kúpeľňa môže mať skutočne miniatúrne rozmery.

Vyberte dobre umývadlo

Nie každý potrebuje v kúpeľni veľké umývadlo zaberajúce veľa miesta, klasické malinké je zas príliš malé a navyše dosť nevzhľadné. Riešením sú mini moderné umývadlá, ktoré sú krásne a zaberú menej cenného priestoru.

Autor: shinoAutor: shino

Vynechajte úložné priestory

Niektoré veci ukladané bežne v kúpeľniach môžeme presunúť inam. Týkať sa to môže napríklad čistých osušiek a uterákov alebo čistiacich prípravkov. Mali by byť po ruke, v kúpeľni ale určite bezpodmienečne byť nemusia.

Pozor na vlhkosť

V malých kúpeľniach môže byť veľkým problémom vlhkosť. Je preto dôležité zaistiť dostatočné odvetrávanie.

Článok Malá kúpeľňa v paneláku - ako si s ňou poradiť? bol publikovaný 9. ledna 2013 v 09.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...