Vínna réva u nás na záhradke

Tagy:  vínna réva, víno​​, pergola, úponky, liany, ovocie,

Sponzorované odkazy:

Vínna réva u nás na záhradke

Vínna réva (vinič hroznorodý), rastlina, ktorú všetci dôverne poznáme, avšak málokto sa pustí do jej pestovania. To je však škoda, pretože nás odmení príjemným tieňom i sladkými plodmi.

O viniči

Vínna réva je rastlinou patriacou do čeľade révovitých. Tie sú charakteristické predovšetkým úponkami, ktorými sa prichytávajú k blízkym rastlinám či predmetom. Pomáhajú rastline zabezpečiť oporu. Obvykle sa jedná o stromčeky či liany. Práve vínna réva spoločne s niekoľkými ďalšími druhmi viniča poskytujú človeku ako odmenu za starostlivosť sladké plody, ktoré poznáme ako hrozno. Plody vínnej révy môžu mať rôzne odtiene od belavých až po temne modro fialové.

Odrody vínnej révy

Každý tuší, že vínna réva nie je len jedna. Existuje totiž ohromné ​​množstvo odrôd, každá so špecifickými vlastnosťami. Odrodami sa rozumejú presne tie názvy, ako je Chardonnay, Rizling Vlašský či Veltlínske zelené. Táto rozličnosť je jednak výsledkom prirodzených procesov kríženia vínnej révy rôznych vlastností v prírode, tak aj plodom systematického šľachtenia rastlín.

Odrody vínnej révy sú dôležité najmä pre vinárov. Každá z nich má totiž špecifické vlastnosti, ako napríklad farbu, podiel cukrov a farbív či množstvo úrody.

Autor: Fir0002Autor: Fir0002

Pestovanie vínnej révy

Profesionálny vinári a vášniví pestovatelia berú pestovanie vínnej révy ako vedu. Zaručia si tak totiž čo najväčšiu a najkvalitnejšiu úrodu. Bežní záhradkári si však určite užijú rastlinky, aj keď nebudú obťažkané plodmi vhodnými na výrobu archívneho vína.

Všeobecne platí, že zakúpené sadenice viniča sa vysádzajú do dobre spracovanej a hnojenej pôdy, je potrebné vybrať aj slnečné stanovište, pokiaľ možno bez vetra. Už v prvom kroku je potrebné s rastlinkami správne naložiť, hlavne skrátiť korene a odstrániť slabé výhony. Sadenica sa potom vsádza mierne šikmo. Samozrejme je dôležité zabrániť preschnutiu pôdy v okolí rastliny. Presný návod na postup sadenia získame buď u záhradníka alebo v každej dobrej príručke. Aj u už starších rastlín je potrebné vykonať každoročne určité ošetrenie, aby prospievali.

Ak to myslíte s pestovaním viniča vážne, určite sa oplatí naštudovať si potrebnú literatúru. Jej pestovanie zaberie nejaký čas, výsledkom však bude sladká odmena. V prípade, že rastlinám nebudeme venovať takú starostlivosť, poslúžia nám napríklad ako dobre vyzerajúca pokrývka pergoly. Možno by sme boli prekvapení, v koľkých záhradách robí roky neudržiavaná réva parádu.

Autor: Dankwart DelorAutor: Dankwart Delor

Článok Vínna réva u nás na záhradke bol publikovaný 3. října 2013 v 15.30 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...