Plastové okná

Tagy:  okná, plastové okná

Sponzorované odkazy:

Plastové okná

V dnešnej dobe, dobe dramatického zvýšenia cien energií a vysokej hlučnosti okolia, sa okná stali významným stavebným prvkom, ktorému sa prikladá značný význam. Okno predstavuje neoddeliteľnú súčasť domu a preto vyberajme také, ktoré bude predovšetkým starnúť s nami.

Plastové okná môžeme vyberať zo širokej škály dizajnového prevedenia, z rôzne silných komorových profilov či z niekoľkých farebných odtieňov.

Vlastnosti plastových okien

• vysoká životnosť (50 – 60 rokov)
• veľmi ľahká údržba
• prijateľná cena
• dobrá odolnosť voči agresívnemu slnečnému svitu a nepriaznivým poveternostným vplyvom
• zdravotná bezchybnosť materiálu
• výborné zvukové a tepelné izolačné vlastnosti

Správny výber plastových okien

Požiadavky na servis

Správna funkcia okien závisí predovšetkým na kvalitnej montáži, ktorú poskytujú firmy ktorých výrobky sú označené príslušnými certifikátmi. Okno musí byť perfektne zatesnené proti nežiadúcim vonkajším vplyvom, ako je napr. sneh, prach, voda a sadze. Kvalita okien závisí predovšetkým na skúsenostiach výrobcu, kvalite technológií a použitých materiálov.

Počet komôr

Jednoducho môžeme povedať, že čím vyšší počet komôr – komorového systému, tým nižší koeficient prestupu denného svetla, ale na druhej strane aj nižšie tepelné straty. Štandardom dnešných okien je trojkomorový systém. V interiéri, s päť či šesť komorovým systémom, je miestnosť takmer stopercentne odhlučnená.

Farebné prevedenie

Štandardnou farbou plastových okien je farba biela, ktorá je vždy zahrnutá v základnej cene okna. V prípade, že sa rozhodneme pre farebné odlíšenie, napr. v dekóre dreva, počítajme so zhruba 10 – 15% prirážkou. Farebné prevedenie môžeme voliť jednostranné (vonkajšia či vnútorná strana okna) alebo obojstranné. Na slovenskom trhu nájdeme širokú škálu farebných odtieňov plastových okien. Výber však nezáleží len na našom vkuse, ale aj na farbe a vnútornom usporiadaní miestnosti. Ak bytu dominujú tmavé miestnosti, voľme skôr svetlé odtiene vo farebnom prevedení biela, béžová, krémová a svetlo žltá alebo oranžová. Vždy je však dôležité zladiť okenný rám s farbou fasády. Plastové okná sa totiž nedajú, na rozdiel od drevených, pretrieť na inú farbu.

Materiál použitý na výrobu

Plast patrí stále k obľúbeným materiálom, ktorý sa používa na výrobu okien. Hlavným materiálom pre výrobu plastových rámov je PVC, do ktorého sa pridávajú ďalšie pomocné látky pre získanie väčšej stability a farebnej stálosti. Energetické náklady na výrobu PVC sú nízke a materiál je stopercentne recyklovateľný. Plast sa stal pre výrobu okien vedúcim materiálom prevažne aj z dôvodu minimálnej nutnosti údržby a tepelnej odolnosti, vďaka ktorej nepodlieha rozpadu materiálu v takej miere, ako okná drevené. Profil rámu je štandardne vybavený hliníkovým odkvapom, okná majú celoobvodové kovanie.

Údržba

Povrch plastových okenných profilov je hladký, neobsahuje žiadne póry a teda ich údržba je jednoduchá. Prach a usadená špina sa veľmi ľahko vyčistí teplou vodou so saponátom. Nevhodnými čistiacimi prostriedkami sú abrazívne materiály (medzi ktoré patria napr. čistiace piesky) a organické rozpúšťadlá, vďaka ktorým by sa mohol plast zdeformovať.

Cena

Výšku ceny plastových okien ovplyvňuje hrúbka vybraného profilu, spôsob osadenia skla, farebné prevedenie, kvalita a typ izolačného skla (dvojskla, trojskla), kvalita kovania a montáže.

Nezáleží na tom, či zvolíme okno plastové, drevené, biele alebo hnedé, záleží však na tom, či bude okno spĺňať nami nadefinované požiadavky.

Článok Plastové okná bol publikovaný 21. října 2013 v 15.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...