Strešné okná

Tagy:  strešné okná, okná

Sponzorované odkazy:

Strešné okná

Strešné okná sa najčastejšie objavujú v podkrovných bytoch alebo v novostavbách rodinných domov, v ktorých prispievajú k celkovému presvetleniu interiéru.

Požiadavky na strešné okná

Rovnako ako od klasických, tak aj od strešných okien vyžadujeme dostatočné prenikanie denného svetla do miestnosti. Pri strešných oknách je intenzita prieniku svetla ďaleko vyššia ako u okien zvislých, teda klasických. Do strešných okien totiž preniká svetlo zhora a neodráža sa od ostatných objektov nachádzajúcich sa v ich tesnej blízkosti. K ďalším dôležitým požiadavkám na strešné okná patria dobré izolačné vlastnosti, ku ktorým prispievajú okná disponujúce dvojsklami.

Montáž strešných okien

Montáž strešných okien patrí k veľmi dôležitým aspektom a požiadavkám na ich kvalitu a správnu funkciu. Okno je potrebné do strešného otvoru ľahko integrovať a zároveň tesne napojiť tak, aby bol zabezpečený efektívny odvod vody. Strešné okná musia byť vybavené veľmi kvalitným lemovaním a oplechovaním, ktoré prispieva k dlhšej životnosti a vyšším tepelno-izolačným vlastnostiam. Pri montáži by sme nemali šetriť peniaze na zatepľovacích blokoch, ktoré slúžia pre maximálne utesnenie a zamedzenie nadmernej kondenzácii vodných pár.

Typy strešných okien

K najčastejším typom strešných okien patria kyvné modely, ktoré pracujú na princípe otvárania strešných okien, a to za pomoci otáčania okolo osi zhruba v polovici okna. Vrchná polovica strešného okna sa vyklopí do interiéru.

Výklopné strešné okná sa otvárajú z miestnosti smerom von, bezpečnosť zaisťujú pánty nachádzajúce sa v hornej časti okenného rámu.

Možnou alternatívou je výklopno-kyvný systém, ktorý umožňuje posunúť os otáčania krídla do hornej tretiny okna. Na základe tohto systému sa dá okno vyklopiť z miestnosti smerom do vonkajšieho priestoru, čím sa zamedzí tomu, aby vyklopené okno tvorilo súčasť interiéru. Laicky povedané, na základe kombinovaného systému vyklopíme celé okno do vonkajšieho priestoru.

Doplnkový program

Významnú súčasť strešných okien tvoria bezpečnostné zámky a poistky, siete proti hmyzu, žalúzie a markízy. Strešné okná sa najčastejšie ovládajú mechanicky pomocou kľuky, moderné a drahšie modely sú vybavené elektrickým systémom.

Článok Strešné okná bol publikovaný 24. listopadu 2013 v 06.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...