Brečtan - ozdobí stenu aj pergolu

Tagy:  brečtan, záhrada, múry, pergola, popínavé rastliny, liany, tieň

Sponzorované odkazy:

Brečtan - ozdobí stenu aj pergolu

Brečtan, výrazná popínavá rastlina, ktorú poznáme z cintorínov aj dlho neudržiavaných kútov, je výborným spoločníkom na našu záhradu. Pomôže nám ju skrášliť a v mnohých prípadoch ponúkne aj ďalšie výhody.

O brečtane

Rastlina bežne známa ako brečtan sa vyskytuje vo veľkom množstve odrôd, vďaka tomu sa stretávame s mnohými rozličnými variáciami. Väčšina z nich patrí do skupiny Hedera helix, teda brečtan popínavý, stretneme sa ale aj s ďalšími, ako je napríklad brečtan kaukazský či brečtan obyčajný. Jednotlivé odrody potom ponúknu rôzne zafarbené a tvarované listy v mnohých veľkostiach. Listy sú zvyčajne kožovité, u niektorých odrôd výrazne lesklé. Voľba konkrétnej odrody teda záleží na majiteľovi a jeho predstavách.

Brečtan všeobecne je popínavá rastlina. Typický je pre neho hlboký koreňový systém a tiež množstvo záchytných korienkov, ktoré mu dávajú schopnosť popínať sa po vzpriamených plochách. Vysadiť ho môžeme na slnko aj do tieňa, ale na priamom silnom slnku mu môžu žltnúť listy. Celkovo sa jedná o nenáročnú a odolnú rastlinu.

Treba tiež pamätať na to, že brečtan, najmä jeho plody – malé tmavomodré až čierne bobule sú pre človeka jedovaté. Neboli však zaznamenané prípady otravy. Listy obsahujú jedovatú látku taktiež, ale v menšej miere, a tak môže byť brečtan využívaný ako bylina, avšak predovšetkým pre vonkajšie použitie.

Nechajte si popínať stenu či pergolu

Brečtan je v mnohých záhradách veľmi vítaný. Relatívne rýchlo totiž dokáže sa popínať na to, čo mu dáme do cesty. Využiť ho tak možno napríklad v prípade pergol, kde nám pomôže k potrebnému tieňu, tiež ale vytvorí veľký kus celoročne zelenej prírody. Niekedy môžeme vidieť aj celú stenu domu pokrytú vždy zeleným brečtanom. Aj toto je možnosť, avšak je potrebné dobre to zvážiť, raz vysadený brečtan je navždy.

Autor: DerHexerAutor: DerHexer

Vplyv na fasádu

V mnohých zdrojoch nájdeme varovanie pred vysadením brečtanu k stene. Hovorí sa o tom, že svojimi korienkami poškodzuje fasádu. Väčšina z majiteľov už porastených múrov však toto tvrdenie vyvracia. Brečtan spôsobí narušenie fasády v prípade starých múrov, ktoré už v určitom stupni poškodenia sú a brečtan má možnosť korienkami do týchto narušených miest preniknúť. Potom áno, pomáha napríklad k odlupovaniu omietky. V prípade nepoškodených múrov však brečtan žiadne negatívne účinky nemá, naopak v mnohých prípadoch jeho majitelia benefitujú. Obrastený múr je totiž chránený, v lete zamedzuje vysokému prehrievaniu múrov a v zime pomáha izolovať, takže v interiéri je celoročne príjemnejšia teplota a znižujú sa náklady.

Článok Brečtan - ozdobí stenu aj pergolu bol publikovaný 4. listopadu 2013 v 07.30 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...