Kancelárske kreslo

Tagy:  kreslo, kancelárske kreslo, kreslo do kancelárie, kancelária, vybavenie kancelárie

Sponzorované odkazy:

Kancelárske kreslo

Pracovnú výkonnosť, spokojnosť a dobrú náladu na pracovisku do značnej miery ovplyvňuje pracovné prostredie, ktoré nás každodenne obklopuje, a kvalita stoličky alebo kresla na ktorých sedíme po väčšinu časti dňa. Sedenie na nekvalitnom kresle môže vyvolať rôzne zdravotné ťažkosti, medzi ktoré najčastejšie patria bolesti chrbta, bolesti hlavy a nesústredenosť, čím je negatívne ovplyvnený pracovný výkon a celková produktivita prá­ce.

Sedadlo

Medzi hlavné kritériá, ktoré sú pri výbere stoličky alebo kresla rozhodujúce, patrí výškovo nastaviteľné sedadlo, na ktorom by sa mal pracovník cítiť príjemne a ktorý by mal plne zodpovedať tvaru nášho tela. Šírka sedadla sa volí podľa individuálnej postavy majiteľa, sedadlo by malo byť širšie minimálne o dva centimetre, ako priestor, ktorý potrebujeme na sadnutie. K ďalším dôležitým požiadavkám patrí odpruženie a anatomický tvar, vďaka ktorému sa váha tela na sedadle rovnomerne rozloží a pri dosadnutí zabráni nezdravým nárazom chrbtice. Samozrejmosťou kvalitného kancelárskeho kresla je nastaviteľná výška sedadla, vďaka čomu môžeme dosiahnuť nastavenie kolien na úrovni sedadla, čo je zo zdravotného hľadiska žiaduce. Kancelárske kreslo určené pre dlhšiu dobu sedenia by malo byť vyrobené z kvalitného, dostatočne pružného materiálu, ktorý vytvára príjemný a relaxačný pocit sedenia.

Operadlo

K požadovaným ergonomickým parametrom na kancelárske kreslo patrí polohovateľné operadlo, ktoré býva vybavené prítlakovou mechanikou, ktorá vyvíja automatickú reguláciu v závislosti na aktuálnej polohe sediaceho. Tento systém umožňuje správne držanie chrbtice, aktívne a zdravé sedenie, ktoré nám zabezpečí dobrú oporu pre chrbticu a chrbát. Operadlo by malo mať synchrónny mechanizmus, ktorý dovoľuje pohyby tela a chrbta v rôznych pozíciách, čím sa udržuje chrbtica v dobrom zdravotnom stave. Pre tieto účely existujú kreslá, ktorých operadlo je schopné sledovať pohyb ľudského tela a danej polohe sa prispôsobiť.

Opierky rúk

K ergonomickým kritériám kresla patrí tiež ľubovoľné nastavenie výšky opierok rúk či permanentné podoprenie chrbta a hlavy. Vyberajme také, ktoré sú dostatočne široké, pohodlné, individuálne nastaviteľné do výšky aj vzdialenosti, anatomicky vhodné a pružné. Jedinou nevýhodou opierok rúk je stiesnený pocit a nemožnosť voľného pohybu pažami.

Design

Tuzemský trh ponúka neprebernú farebnú, materiálnu, dizajnovú a funkčnú škálu kancelárskych kresiel a stoličiek. Samotnému dizajnu by však malo predchádzať pohodlie, ktoré sa pri dlhodobom pobyte v kresle považuje za najpodstatnejšie. Najprv by sme si mali dané kreslá vyskúšať, či nám vyhovuje tvar sedadla, šírka a anatómia operadla, možnosti nastavenia rôznych polôh a potom vyberať podľa estetických či prestížnych požiadaviek.

Článok Kancelárske kreslo bol publikovaný 10. listopadu 2013 v 06.15 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...