5 mýtov o lacnom vykurovaní

Tagy:  vykurovanie, mýty, byt, dom, izolácie, kachle, krb, kotol, podlahové kúrenie, podlaha

Sponzorované odkazy:

5 mýtov o lacnom vykurovaní

Dnešné bývanie je predovšetkým o trendoch a modernom vybavení, ktoré robí byt bytom, ale aj v tom najluxusnejšom príbytku sa nikdy nebudete cítiť ako doma bez poriadneho vykurovania, ktoré dokáže zabezpečiť naozajstný komfort. Ale aj pohodlie tohto druhu niečo stojí a treba podotknúť, že sa nejde o najmenšie čiastky. Možno práve vy patríte k tým, ktorí platia tisíce eur za drahé kúrenie, a pritom úplne zbytočne. Pozrite sa na niekoľko „vykurovacích“ mýtov, ktoré sú považované za najvhodnejší variant.

Čím drahšie, tým lepšie

K všeobecne najlacnejším druhom vykurovania patrí rozhodne kúrenie pomocou pevného paliva. Pokiaľ máte vo svojom dome krbové kachle, krb alebo klasický kotol, ktorý okrem miestnosti, v ktorej sa nachádza, vykúri aj zvyšok domu, máte vyhraté. Avšak tu môžete naraziť a naletieť obchodníkom, ktorí vám budú tvrdiť, že čím si drahší kotol zaobstaráte, tým lepšie. Prístroj by mal byť predovšetkým nový a nepoužitý, ale či je drahý, alebo nie, úlohu príliš nehrá. Na čo ale dajte rozhodne pozor, sú ostatné faktory v podobe izolácie domu alebo vlhkosti, ktoré jeho účinnosť a predovšetkým únik tepla značne ovplyvňujú.

Čerpadlá len pre podlahu

V skorších dobách sa tepelné čerpadlá uplatňovali predovšetkým na vykurovanie podláh, ktoré sa tým pádom stalo veľmi úsporné. Dnes ale môžete tepelné čerpadlo umiestniť aj na klasický radiátor, vďaka čomu môžete nahradiť existujúci kotol a efektívne tak regulovať energiu, podľa vašich potrieb.

Viete všetko o vykurovaní?, autor: akronessViete všetko o vykurovaní?, autor: akroness

Podlahové kúrenie je hlučné

Veľa z vás žije roky v domnienke, že klasické kúrenie robí rámus a predovšetkým potom to podlahové, o ktorom stále viete. Ale vzhľadom k faktu, že tečúca kvapalina v rúrkach je napojená na samostatný rozdeľovač, ktorý zároveň pôsobí ako akýsi tlmič, z princípu byť hlučné nemôže. Čo vás ale môže potrápiť je jeho zlá inštalácia, nevhodná podlaha, vznik bublín a množstvo ďalších nepríjemných faktorov, ktoré majú za následok onen hluk. Preto sa podlahové kúrenie neodporúča napríklad do spální a detských izieb.

Vykurovanie iba pod keramiku

Možno aj vy žijete v domnienke, že podlahové kúrenie môžete umiestniť len pod keramickú podlahu. Dnes sa ale nemusíte nijako obmedzovať a klasické podlahové kúrenie môžete zvoliť aj pod laminátovú a drevenú podlahu, prípadne pod prírodný kameň.

Komín nie je potrebné kontrolovať

A ďalším, pomerne nebezpečným, mýtom je kontrola komína. Ak ste žili v domnienke, že jeho revíziu stačí vykonať raz ročne alebo dokonca za niekoľko rokov, ste na veľkom omyle. Komín je potrebné kontrolovať až trikrát ročne a to nielen pre jeho skvelú funkciu, ale aj pre vaše vlastné bezpečie.

Článok 5 mýtov o lacnom vykurovaní bol publikovaný 1. ledna 2014 v 06.45 v rubrike Dom a Byt. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...