Zaručené triky na umývanie okien

Tagy:  umývanie okien, tipy, triky, ocot, voda, saponát, sklo, okenice, papier, noviny, silonky

Sponzorované odkazy:

Zaručené triky na umývanie okien

Umývanie okien samozrejme patrí k typickým domácim prácam, ktoré síce nevykonávate tak často ako utieranie prachu alebo vysávanie, ale raz za čas sa na ne skrátka musíte vrhnúť. Avšak aj sklo na sebe môže zanechať nepekné škvrny a najrôznejšie nečistoty, ktoré síce na prvý pohľad pôsobia ľahko umývateľným dojmom, ale vo finále zistíte, že nie a nie pustiť. Vyskúšajte pár zaručených trikov, ktoré vás mastnoty a inej špiny zbavia okamžite!

Počasie hrá svoju úlohu

Možno vám to bude pripadať úsmevné, ale počasie naozaj hrá svoju dôležitú úlohu a preto by ste sa ním pri umývaní okien mali riadiť. Ak je príliš veľké teplo, prípravky na skle rýchlo zasychajú a zanechávajú šmuhy, s mrazom je to obdobné a navyše môžete prechladnúť. Ideálne je teda umývať okná v takej dobe, kedy nepraží slnko a nevládne fujavica.

Viete, ako správne umyť okná?, autor: veluxViete, ako správne umyť okná?, autor: velux

Najprv rámy

Veľa z vás možno automaticky začne s umývaním samotného skla, zatiaľ čo rámy si nechá až na koniec. Týmto postupom ale robíte dvojitú prácu, pretože si sklo opäť zamažete. Najprv sa teda vrhnite na drhnutie okeníc, na ktoré použite horúcu vodu, mäkkú hubku (napríklad na riad) a neutrálny saponát. Ten by nemal byť príliš silný, nesmie obsahovať alkohol a ani abrazívne častice, ktoré povrch síce zbavia nečistôt, ale zároveň ho znehodnotia. Počas umývania okenných rámov nezabudnite tiež na žalúzie.

Ocot s vodou

Nie nadarmo sa hovorí, že práve naše babičky mali tie najlepšie recepty a to nielen v oblasti upratovania, ale aj zdravia, receptov či vzťahov. Aj tentoraz dajte na starý dobrý a osvedčený trik v podobe vody s octom. Ocot skvele rozpúšťa všetku špinu, okná krásne vyleští a nezanecháva žiadne šmuhy.

Silonky či novinový papier

Ďalšie zo skvelých tipov spočívajú v leštení okien, ktoré nie je vôbec jednoduché. Veľa sprejov s leskom či saponátmi zanecháva okná fľakaté a akonáhle zaschnú, nemáte najmenšiu šancu sa šmúh zbaviť. Pre všetky prípady preto okná sušte obyčajným novinovým papierom, ktorý dokáže hotové zázraky. A ako zariadiť, aby sa sklo krásne lesklo? Staré a deravé silonky nabudúce nevyhadzujte a vyleštite s nimi okná!

Článok Zaručené triky na umývanie okien bol publikovaný 31. prosince 2013 v 07.45 v rubrike Dom a Byt. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...