Zvlhčovače vzduchu nielen do paneláku

Tagy:  vlhkosť vzduchu, suchý vzduch, kúrenie, panelový dom, zvlhčovač vzduchu, aromaterapia

Sponzorované odkazy:

Zvlhčovače vzduchu nielen do paneláku

Najmä majitelia bytov v panelových domoch majú často problémy s nízkou vlhkosťou vzduchu. Tá však nemusí byť iba nepríjemná, u niektorých osôb má vplyv aj na ich zdravie. Riešenie však nie je nijako zložité, stačí sa porozhliadnuť po správnych výrobkoch.

Suchý vzduch a zdravotné komplikácie

Vzduch s nízkou vlhkosťou môže byť príčinou mnohých nepríjemností. Práve tieto zdravotné problémy nás často upozornia na to, že niečo nie je celkom v poriadku. Najbežnejšie je škrabanie v krku, pálenie očí alebo únava. Celkovo má suchý vzduch vplyv najmä na sliznice a dýchacie cesty. Situáciu tiež horšie znášajú alergici a astmatici.

Čo za suchý vzduch môže?

Suchý vzduch môže byť spôsobený napríklad neustálym vykurovaním bytu. V kombinácii s častým vetraním či zlým tesnením okien dochádza k tomu, že vlhkosť z bytu uniká.

Ako problém suchého vzduchu riešiť?

Problém suchého vzduchu sa dá riešiť relatívne ľahšie ako problém vzduchu príliš vlhkého. V ideálnych prípadoch sa o problém so suchým vzduchom postará izolácia a výmena okien. Práve zle tesniace okná sú často príčinou problému. Obvykle však takéto úpravy nie sú tak jednoduché, našťastie je však možnosť vzduch zámerne zvlhčovať. K tomu slúžia ako výrobky bežne predávané, tak aj napríklad kvety či podomácky vyrobené odparovače.

Odparovače a zvlhčovače

Najklasickejšou pomôckou používanou k zvýšeniu vlhkosti je odparovač na kúrenie. Nádobka, do ktorej sa naleje voda a ktorá sa zavesí na radiátor. Teplom sa voda odparuje a dochádza ku zvlhčovaniu vzduchu. Tento spôsob je síce osvedčený, zato však často menej účinný. Vo väčšine prípadov má len malý efekt.

Zvlhčovač do detskej izby od BionaireZvlhčovač do detskej izby od Bionaire

Väčšieho výsledku zvyčajne dosiahneme využitím niektorého z elektronických zvlhčovačov vzduchu. Väčšina z nich pôsobí buď na princípe tvorby pary alebo kvapôčok ultrazvukom.

Ponuka zariadení zvlhčujúcich vzduch je naozaj široká. Výrobcovia prinášajú na trh zvlhčovače jednoduché aj zložitejšie, niektoré vzduch aj ionizujú. Stretneme sa s prístrojmi rôznych výkonov, myslí sa tak na veľkosť. Rad z nich tiež udržuje stálu vlhkosť vzduchu, nie je teda potrebné už sa problémom zaoberať.

Aromaterapia, spojte príjemné s užitočným

Pri zvlhčovaní vzduchu môžeme využiť tiež účinkov vonných olejov. Pre niekoho sú príjemným spestrením, inému môžu pomôcť zdravotne. Napríklad eukalyptový olej je vhodný ako pre rad ochorení dýchacích ciest, tak napríklad aj pre alergikov tým, že čistí vzduch.

Článok Zvlhčovače vzduchu nielen do paneláku bol publikovaný 23. září 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...