Pletenie z papiera, háčkovanie, šitie - alebo vlastnoručná výroba bytových doplnkov

Tagy:  pletenie z papiera, háčkovanie, šité doplnky

Sponzorované odkazy:

Pletenie z papiera, háčkovanie, šitie - alebo vlastnoručná výroba bytových doplnkov

Každý túži po originálnom, praktickom a pohodlnom bývaní, kde sa bude cítiť uvoľnene a spokojne. Kde načerpá silu po náročnom pracovnom dni a kde bude tráviť príjemný čas so svojou rodinou. Svoje bývanie si každý krášli a zdobí nielen podľa módnych trendov, ale aj podľa svojho založenia, presvedčenia a životného postoja. Ťažko sa bude tvrdý rocker cítiť dobre v ružovej spálni plnej volánikov a naopak romantická krehká duša v čiernej izbe plnej lebiek. A tak stále častejšie dostáva pri zariaďovaní interiérov priestor aj vlastná tvorba a fantázia.

Bytové doplnky podľa vlastných predstáv

Vlastnoručné výrobky dodajú vášmu interiéru nielen punc originality, ale predovšetkým kus vášho ducha a vášho umenia. Snáď každá gazdinka si ušije alebo dá ušiť podľa vlastného návrhu textilné doplnky do kuchyne či jedálne, alebo textílie do spálne. Nie každá už má odvahu a talent pustiť sa napríklad do háčkovanej prikrývky na postele alebo poťahov na sedaciu súpravu. Ale väčšina určite zvládne našiť si originálne vankúšiky – napr. z pleteniny starých svetrov alebo starého obrusu, keď začína a nechce investovať do drahého materiálu.

Módne vlny vo vlastnoručnej tvorbe

Aj vlastnoručná tvorba bytových doplnkov podlieha módnym trendom. Batika obľúbená v 70. a 80. rokoch sa pomaly vracia aj dnes, rovnako ako macramé, paličkovanie alebo háčkovanie. Novinkou posledných rokov medzi domácimi kutilmi je pletenie košíkov, mištičiek, truhličiek, debničiek, kvetináčov a najrôznejších nádob z papierových roličiek zmotaných z novinového papiera. Hotový výrobok sa natrie lakom v požadovanom odtieni, aby do interiéru pekne zapadol. Touto technikou sa dá vytvoriť výrobok nielen dekoratívny, ale aj účelný, napr. kôš na bielizeň či na triedený odpad. Po finálnej úprave je výrobok pevný, skrátka na nerozoznanie od pravého prútia. Do módy prichádza tiež domáca výroba keramiky alebo drôtovanie, maľovanie vlastných obrázkov na textílie horúcim voskom – technikou zvanou enkaustika či iné druhy tvorivej činnosti. V mnohých mestách sú dostupné zaujímavé kurzy týchto a mnohých ďalších výtvarných techník, stačí sa len prihlásiť.

Útulný domov a príjemné prostredie pre trávenie rodinného času je cieľom mnohých šikovných gazdiniek. zdroj obrázkov: mimibazar.cz

Článok Pletenie z papiera, háčkovanie, šitie - alebo vlastnoručná výroba bytových doplnkov bol publikovaný 26. března 2014 v 06.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Eva Šebestová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...