Byt plný kvetín alebo rastliny ako súčasť dekorácie

Tagy:  rastliny, byt, dom, interiér, kvetináč, dekorácie, doplnok, predsieň, stena, kuchyňa, nábytok

Sponzorované odkazy:

Byt plný kvetín alebo rastliny ako súčasť dekorácie

Doby, kedy rastliny slúžili len ako okrasa exteriéru, sú nenávratne preč. Keby sme pátrali hlboko do minulosti, zistili by sme, že už vo staroveku mali kvetiny svoje určité estetické miesto aj v interiéri. Okrem faktu, že dokážu miestnosť krásne oživiť, presvetliť, navoňať a dodať jej svieži nádych, môžu byť tiež praktické. Zabudnite na prichádzajúci kult minimalizmu a neforemné a nič nehovoriace dekorácie vymeňte za vďačné sadeničky.

Voňavý príchod domov

Nie je nič príjemnejšie, ako závan čerstvých kvetov ihneď v okamihu, kedy otvoríte vchodové dvere a unavení z práce vojdete do bytu či domu. Kúpte si kvety na chodbu, čím odvediete pozornosť od praktických, ale veľakrát neforemných botníkov a iných kusov nábytku. Ak vlastníte menšiu predsieň a väčšie rastliny by vám prekážali, stavte na závesné kvetináče, ktoré dokonale dozdobia holú stenu. Čo sa výberu typu kvetín týka, tipujte všeobecne na tie trvanlivejšie a predovšetkým vyberajte druhy, ktoré nevyžadujú čerstvý vzduch ani priame slnko, pretože drvivá väčšina ľudí na chodbe okno nemá.

Kvety dokonale oživia každý interiér, autor: SupernanKvety dokonale oživia každý interiér, autor: Supernan

Praktická súčasť nábytku

Ohromným hitom posledných rokov sú kvety závesné alebo „celorastlinné“ steny. Prvým variantom je obstaranie plazivého druhu bez kvetov, ktorý plazivo ozdobí komodu, police či regály, ktoré tak môžu rafinovane a štýlovo oddeľovať napríklad jedáleň od obývačky. Druhým a nemenej obľúbeným typom sú takzvané stenové kvetináče, ktoré po doplnení kvetinami vytvoria famózny múr obrastený vašimi obľúbenými rastlinami. Tento druh dekorácie je síce náročnejší ako finančne, tak neskôr na údržbu, ale rozhodne vyzerá skvostne a originálne.

Svieža a čerstvá dekorácia

Zabúdať by sme nemali ani na starú dobrú klasiku v podobe rezaných kvetov vo váze, ktoré dokonale oživia jedálenskú tabuľu a rozvoňajú celý byt. Navštívte preto raz za čas kvetinárstvo a urobte si radosť zväzkom ruží, gerber alebo napríklad ľalií, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou.

Praktická súčasť kuchyne

Doteraz bola reč o rýdzo estetických rastlinách, avšak veľa plodín má tiež svoje praktické využitie a to v kuchyni. Kúpte si do štýlových a s linkou ladiacich kvetináčov chutné bylinky ako je bazalka, mäta či tymian. Čerstvé suroviny budete mať stále po ruke a pokrmy tak budú podstatne chutnejšie.

Stavte na bylinky a korenie, autor: William LachanceStavte na bylinky a korenie, autor: William Lachance

Článok Byt plný kvetín alebo rastliny ako súčasť dekorácie bol publikovaný 31. března 2014 v 07.15 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...