Na koľko stupňov prať, aby bola bielizeň zdravá?

Tagy:  bielizeň, pranie bielizne, práčka, studená voda, horúca voda, stupne, pracie prostriedky

Sponzorované odkazy:

Na koľko stupňov prať, aby bola bielizeň zdravá?

S praním si dnes väčšina gazdiniek neláme príliš hlavu. Jednoducho všetku bielizeň „naládujú“ do bubna, nasypú prací prášok, pridajú voňavú aviváž, stlačia onen zázračný gombík a už len niekoľko hodín čakajú na výsledok. Či sa teda bielizeň perie tak, ako by mala, už nikoho nezaujíma.

Naše prababičky prali za studena a pomocou hrubej sily, s čím sa dnešní odborníci stotožňujú. Iní zase tvrdia, že keď bielizeň prejde len studenou vodou, nezbaví sa ani nečistôt, ale predovšetkým baktérií. Aký spôsob a postup prania bielizne je teda ten správny?

Z 60tich na 40

Nie je tomu tak dávno, čo sa všetka bielizeň bežne prala na 60 stupňov Celzia. Obliečky boli biele, všetko dokonale čisté a navyše pomerne voňavé. S modernizáciou sa začalo uberať na teplote a dokonca aj na odevoch sa dnes uvádza odporúčanie, prať na 40 stupňov. Ako to teda je a prečo šla teplota dole? Dôvodom nie je ani tak výsledok prania, ktorý je prakticky totožný, ale predovšetkým úspora energie a vody, ktorá je markantná. Vďaka praniu sa účty za elektrinu môžu vyšplhať na neuveriteľné sumy, dnešné práčky myslia za vás a teplotu automaticky znižujú, podľa potreby, bez toho aby ste do procesu prania museli zasahovať. Asi preto sa už hovorí inteligentné spotrebiče novej generácie, veľakrát sú totiž naozaj múdrejšie, než ľudia.

Na koľko stupňov prať?, autor: dodoNa koľko stupňov prať?, autor: dodo

Studená voda namiesto teplej

Pranie na šesťdesiat stupňov bolo, podľa výskumov, tiež podstatne menej šetrné k textíliám, ktoré vďaka extrémnej teplote trpeli. Dnešné práčky perú prakticky po celú dobu v studenej vode a až ku koncu procesu pridajú oných 40 stupňov. Okrem ekonomického hľadiska, ktoré je viditeľné, sa tiež šetria vlákna a bielizeň zostane dlhší čas nezničená a vzhľadovo ako nová. Zatiaľ vidíme samé pozitíva, avšak ako vyperiete bielizeň, ktoré je naozaj špinavá a potrebuje zásah?

Buď pridať teplotu alebo chémiu

Kým periete len ľahko zaprášené veci, studená voda bohato postačí, čo ale robiť v prípade, že vaše dieťa príde z výtvarnej výchovy, kde sa terčom jeho záujmu stalo biele tričko? V takom prípade minimum prípravku a studená voda naozaj nestačí. Varianty existujú dve. Buď pridáte na teplote, alebo siahnete po účinnom pracom prostriedku, ktorý sa so škvrnou vyrovná. Výhodou a dobrou správou je, že nemusíte nutne zapojiť oboje. Odborníci sa skôr prikláňajú k variante studenej vody a kvalitného prostriedku na pranie. Nemusíte vždy zvoliť silný chemický prostriedok, skôr sa zamerajte na výrobky z bio kvality, ktoré chránia vlákno a zároveň neničia farby. Niekedy sa televíznym reklamám oplatí veriť.

Studená voda je potom ideálna pre bielizeň jemnú, farebnú a citlivú, ktorú by ste ideálne mali prať len v ruke. Pridať teplotu a ušetriť drahý prostriedok potom môžete na bielu a čiernu farbu a na umelé tkaniny.

Článok Na koľko stupňov prať, aby bola bielizeň zdravá? bol publikovaný 5. září 2014 v 12.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...