Ako položiť plávajúcu podlahu?

Ako položiť plávajúcu podlahu?

Hoci sa môže zdať, že položiť plávajúcu podlahu nemusí byť až taký problém či komplikovaná záležitosť, nie vždy tomu tak naozaj býva. Najmä v bytoch sa často môžeme stretnúť s problémom nerovnosti podlahy a s ňou spätým krivým podkladom. Špecializovaní odborníci si dokonca trúfajú tvrdiť, že je tento problém takmer pravidlom.

Ďalší problém, na ktorý môžeme naraziť pri pokladaní podláh svojpomocne je možnosť výskytu vlhkosti a to predovšetkým v prípade novostavieb. Tu je pravdepodobnosť zostatkovej vlhkosti betónu, ktorý nestačil vyschnúť. Je teda nevyhnutné základ izolovať a predísť tak prieniku vlhkosti do podlahy.

Úprava podkladu

Ak pokladáme podlahu namiesto staršej, stretávame sa spravidla po odstránení starej podlahy s betónovým základom, v prípade starších tehlových domov aj s drevotrieskovou doskou. Podľa materiálu základu a jeho nasiakavosti je dôležité správne zvoliť druh penetračného náteru. Tento roztok následne napomôže dokonalejšiemu priľnutiu ďalšej vrstvy na povrch základu.

Po penetrácii nasleduje vyrovnávacia stierka. Tú je nutné dôkladne rozmiešať najlepšie vo vedre a potom ju bezodkladne do 15 minút spracovať. Spracovaním rozumieme rozliatie stierky a jej rozotretie. Doba schnutia stierky sa odhaduje na 24 hodín. Nie je vylúčené, že sa čas potrebný na schnutie nemôže predĺžiť až na dvojnásobok, všetko závisí na teplote miestnosti. Výhodou stierky je, že je na nej veľmi dobre poznať, či je ešte vlhká, teda nedôjde k predčasnému narušeniu procesu.

Po zaschnutí stierky nasleduje pokrytie igelitovou fóliou, ktorá slúži ako parotesná zábrana. Keďže sa fólia pokladá po dieloch, je potrebné dbať na to, aby diely presahovali aspoň 20 cm cez seba a nedošlo tak v žiadnom prípade k odkrytiu fólie či k narušeniu ucelenej vrstvy. Po fólii nasleduje vrstva penovej podložky, ktorá by ideálne mala mať hrúbku cca 2 mm.

Ak chceme aby bola podlaha z časti odhlučnená, ponúka sa využiť fóliu o sile 5 mm. Môžete kúpiť aj podkladovú dosku z drevených vlákien. Pozor ale na to, ak má byť pod podlahou vykurovanie. V tomto prípade by mala byť využitá iná podložka, napríklad z polyesterových guľôčok. V príslušnej predajni by Vám vždy mali so správnym výberom poradiť, preto sa nebojte zistiť čo najviac informácií a podložku naozaj správne zvoliť.

Pokládka podlahy

S pokladaním podlahy sa začína pri jednej zo stien miestnosti, najlepšie tak vo vzdialenosti 1 cm od nej. Odporúča sa využiť malé kliny, ktoré poslúžia na vyznačenie tejto medzery – dilatačnej škáry, vďaka ktorej bude mať podlaha v budúcnosti možnosť sa vďaka svojej pružnosti hýbať a nedôjde k narušeniu podlahy aj zaobleniam, či k prípadným prasklinám.

Lamely sa pokladajú po radoch tak, že sa najskôr spoja medzi sebou a potom sa celý rad lamiel napojí na ten predchádzajúci. K spojeniu dochádza pomocou jednoduchého mechanického zámku. Dlhšie konce do seba jednoducho zapadnú. Niektoré systémy vyžadujú ešte ľahké doklepnutie kladivkom, čo dopomáha upevneniu prepojenia lamiel, avšak následné ťažšie rozobratie.

Pri pokladaní lamiel je nutné dbať na to, aby sa spoje kratších strán v radoch míňali aspoň o 30 – 40 cm. Ak sa lamela nezmestí celá do radu, je potrebné ju odrezať a zvyšným kúskom opäť začať ďalší rad. Tak sa postupuje až k protiľahlej stene izby.

V závere sa nad dilatačnú špáru pri stenách prirobia lišty za pomoci hmoždiniek či privŕtania. To je ale v prípade panelových stavieb ťažké, preto sú hmoždinky preferovanějším spôsobom upevnenia. Medzery vzniknuté medzi stenou a lištami sa odporúča vyškárovať akrylovým tmelom.

Aké sú ceny domácej pokládky?

Cenovo vychádza pokládka od profesionálnej firmy približne rovnako ako pokládka domáca, ak zohľadníme percentá DPH, ktoré nás v prípade nákupu materiálu v obchode neminú. Vychádzame teda z predpokladu približných priemerných cien bežných obchodov, kde zaplatíme od 13 €/m2 za laminátovú podlahu + cca 12 €/m2 za penetračný náter spolu so stierkou, parozábranou, penovou podložkou a obvodovými lištami. Vo výsledku tak dochádzame k cene od 23 €/m2.

Špecializované firmy si účtujú za poklad jedného štvorcového metra podlahy približne od 25 €, preto teda dochádzame k výsledku, že cenový rozdiel týchto dvoch spôsobov pokladaní novej podlahy je minimálny.

Článok Ako položiť plávajúcu podlahu? bol publikovaný 15. července 2015 v 00.30 v rubrike PR články. Autorom článku je Inzercia. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...