Ako vybrať rúru?

Tagy:  rúra, rúra na pečenie, vstavaná, elektrická, plynová

Sponzorované odkazy:

Ako vybrať rúru?

Medzi štandardné vybavenie každej domácnosti patrí kuchyňa spoločne s bežnými spotrebičmi, medzi ktoré patrí napr. chladnička, mraznička, varná doska, rýchlovarná kanvica alebo rúra na pečenie. Pri výbere rúry je nutné zistiť, aké má funkcie, či je hospodárna, akú veľkosť si môžete do vašej kuchyne dovoliť a samozrejme v neposlednom rade, koľko máte finančných prostriedkov.

Samostatná rúra versus kombinácia

V prípade vstavaných rúr môžete vyberať medzi samostatnými rúrami a rúrami pre kombináciu. Samostatnú rúru je vhodné umiestniť štandardne pod varnú dosku (plynovú, sklokeramickú, elektrickú, indukčnú) alebo pod vrchnú pracovnú plochu kuchynskej linky. V prípade, že kúpite samostatnú rúru, bude mať svoje vlastné ovládanie. tzv. polyvalentné rúry majú naopak umiestnené ovládanie na hornej doske. Ak chcete aby vám varná doska fungovala, je nutné vybrať rúru rovnakej značky alebo dokúpiť samostatný ovládací panel.
Rúry sú buď voľne stojace, alebo vstavané a záleží len na vašom výbere a možnostiach, ktorému typu dáte prednosť. Vstavané rúry sú určené pre zakomponovanie do kuchynskej linky, čo je poslednou dobou uprednostňované, praktické a dizajnové.

Plynové verzus elektrické rúry

Plynové rúry sa na slovenskom trhu vyskytujú v celoplynovej kombinácii ako sporák. „Nevýhodou“ plynovej rúry je fakt, že je teplo vedené len spodnou časťou, teda sa vám teplo zle reguluje a rozprestiera nerovnomerne. „Výhodou“ je menej vysušené jedlo pri pečení.
Oveľa častejším variantom sú elektrické rúry, ktoré možno kúpiť ako samostatné spotrebiče. Výhodou elektrickej rúry je možnosť používania ventilátorov, ktoré sa postarajú o rovnomerné rozloženie tepla. Pečenie je rýchlejšie a navyše oceníte napr. aj typy ohrevu – teplovzdušné, gril, pizza pečenie, infrapečenie, a pod. V prípade, že máte malé deti, odporúčam vybrať rúru s funkciou ochladzovania dvierok a madiel rúry.

Cena verzus kvalita

Ako to už bohužiaľ býva, extrémne lacné veci nie sú kvalitné ani výkonné. Za vyššiu cenu obvykle získate aj vyššiu kvalitu. Pri lacnejších typoch sa dá predpokladať vyššia spotreba, u drahších rúr je to naopak a navyše vám budú slúžiť viac rokov (dlhšia záruka). Vyberte si taký typ, ktorý bude zodpovedať vašim predstavám, možnostiam a cenovej dostupnosti. Rovnako ako u iných elektrických spotrebičov aj rúry na pečenie môžete vybrať podľa energetických tried, ktoré sú označené písmenami.

Článok Ako vybrať rúru? bol publikovaný 5. října 2016 v 00.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Eva Gomelská. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...