Zahoďte meter, stavte na elektroniku

Tagy:  meracie zariadenia, meranie, laserové diaľkomery, kutil, smartphone, ultrazvukové diaľkomery

Zahoďte meter, stavte na elektroniku

Doma sa stále niečo meria. Chcete novú pohovku a potrebujete vedieť, koľko na ňu máte miesta? Kúpili ste obraz a je potrebné ho zavesiť rovno? Alebo si snáď budete kupovať tapety a je otázka, koľko ich potrebujete?

Laser je jednoducho naj

Situácií, kedy človek potrebuje meter a nemusí byť práve domáci majster, je skrátka veľa. Snáď v každej domácnosti je aspoň jeden skladací a jeden (často však viac) metrov zvinovacích. K výpočtu plochy potom pomôže kalkulačka. To je ale nepraktické, nepresné a dosť zastarané meranie vzdialenosti. Veľakrát je meranie tiež nie práve bezpečné, keď je potrebné sa natiahnuť. Od začiatku deväťdesiatych rokov však existuje alternatíva. Moderné sú totiž laserové merače vzdialenosti, ktoré zmerajú prakticky čokoľvek rýchlo, presne a pohodlne. Vzdialenosti aj niekoľkých desiatok (v prípade najvýkonnejších modelov až stoviek) metrov zmerajú s presnosťou na milimetre. Takúto presnosť iným spôsobom nedocielite.

Všetko funguje ľahko, na ovládanie prístroja stačí pár tlačidiel a meranie prebieha laserovým lúčom bezkontaktne. Nie je problém zmerať vzdialenosť od daného bodu, namerané hodnoty sčítať alebo odčítať, možno tiež spočítať plochu alebo objem. A na to všetko stačí napríklad aj jediná sekunda. Niektoré prístroje vedia aj ukladať údaje do pamäti.

Technológie idú ale stále dopredu. Lepšie modely dnes už potom majú dotykový displej alebo vedia aj merať sklon a následne prepočítajú zmeraný údaj na vodorovnú vzdialenosť. Tie najdokonalejšie majú farebnú obrazovku a dokonca aj integrovanú kameru, ktorá posúva celé meranie o úroveň vyššie. Používanie v exteriéri je vďaka tomu ľahšie, stačí cez Bluetooth pripojiť tablet alebo smartphone a hodnoty človek môže nielen sledovať, ale aj uložiť. Cena týchto prístrojov navyše nie je nijako závratná a tak si ich môže dovoliť rozpočet každá bežná domácnosť. Dnešné prístroje sú navyše pomerne malé, pohodlne sa zmestia do dlane. Od prvých desaťkrát väčších „tehál“ (túto prezývku prvý laserový diaľkomer skutočne mal) teda urobila táto oblasť veľký krok dopredu.

Skladací meter môžete vyhodiť, elektronické diaľkomery majú rad výhod. Foto: Martin SingraSkladací meter môžete vyhodiť, elektronické diaľkomery majú rad výhod. Foto: Martin Singra

Niekomu stačí mobil

V súčasnej dobe ale nie je ani potrebné kupovať si nový prístroj, stačí použiť smartphone. Tieto prístroje obsahujú veľa senzorov, okrem iného aj GPS prijímače, akcelerometre a ďalšie. Aplikácia meranej vzdialenosti síce nachádza uplatnenie hlavne pri športe (napríklad pri golfe), avšak dobre poslúži aj pri domácich prácach. Spektrum použitia týchto nástrojov je široké – ponúka možnosti merania od vodováhy až po stúpanie závitu.

Ultrazvuk len na sklo

Ak nepotrebujete nijako presný výsledok, môžete zvoliť diaľkomer ultrazvukový. Táto alternatíva donedávna dominovala, dnes sa však ultrazvukové meranie využíva len v situáciách, kedy na nejakom tom centimetri nezáleží, nie je možná ani kalibrácia. Zameriavaná plocha pritom musí byť celkom veľká, rovná a pevná, priestor merania navyše musí byť bez prekážok. Plusom je, že sa naopak skvele merajú sklenené plochy, čo je slabina laseru, ktorý sklom jednoducho prejde, alebo vodná hladina (napríklad v studni). Výhodou je nižšia cena týchto prístrojov.

Článok Zahoďte meter, stavte na elektroniku bol publikovaný 16. února 2017 v 14.15 v rubrike PR články. Autorom článku je Martin Singr. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...