Objavte čaro vyvýšených záhonov a začnite pestovať úrodu pohodlnejšie

Sponzorované odkazy:

Objavte čaro vyvýšených záhonov a začnite pestovať úrodu pohodlnejšie

Možno už ste tiež zaregistrovali, že sa vo vašom okolí, najčastejšie u susedov, alebo u rodinných príslušníkov, začínajú množiť vyvýšené drevené záhony, v ktorých ľudia pestujú všetko možné. Prečo je toto záhradné vybavenie stále obľúbenejšie a v čom tkvejú výhody týchto záhonov? Možno vás napadne, že je predsa ľahšie pestovať všetko klasicky na záhonoch na políčku… Tu je vysvetlenie, ktoré vás možno prekvapí.

Prečo si zaobstarať vyvýšený drevený záhon?

Pozitív majú tieto šikovné a na pohľad veľmi pekné drevené vyvýšené záhony pomerne dosť. Sú na pestovanie veľmi pohodlné najmä pre seniorov, alebo osoby s obmedzenou pohyblivosťou, ktorí sa nemusia k úrode a zemine tak ohýbať. Do záhonov sa vám nedostanú škodcovia, ako do klasického záhona, sadenice, alebo rastliny vám nebudú prerastať do okolia záhona, rovnako tak tráva z okolia vám neporastie do záhona.

Veľkou prednosťou je, že záhony v zime skvele premŕzajú, a tak sa zbavia prípadných chorôb, alebo škodcov. Na jar je v nich pôda rýchlejšie teplejšia, takže sa dá vysádzať o niečo skôr. Navyše ak do záhona „odkladáte“ zvyšky zo záhrady a tvorí ho z časti vrstva kompostu, aj ten svojou činnosťou rozkladanie záhon zahrieva. Organická hmota potom pojme viac zrážkovej vody, a tak nie je nutné tak často zalievať.

Záhony vám umožnia záhradu pekne oživiť. Použiť ich môžete nielen na pestovanie zeleniny a ovocia, alebo bylín, ale aj vysadiť do nich kvety, okrasné trávy, alebo kríky. Na záhrade tak urobíte ostrovčeky plné farieb, ktoré ju veľmi skrášlia.

Mínusy, ktoré nestoja takmer za reč

Aj mínusy nejaké nájdeme, ale nie sú príliš veľké. Každé 4 roky je potrebné záhon znova založiť, obmeniť pôdu. Tiež je potrebné starať sa o drevený obal, aby vám vydržal. Pokiaľ nie je záhon založený dobre, je nutné ho viac polievať, to sa dá ale vyriešiť novým a správnym založením.

Článok Objavte čaro vyvýšených záhonov a začnite pestovať úrodu pohodlnejšie bol publikovaný 14. května 2022 v 14.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...