Čo robiť na záhrade v septembri?
Sponzorované odkazy:
Leto nám pomaly končí, to však neznamená, že môžeme poľaviť v záhradkárskych prácach. Koniec leta, ak chcete začiatok babieho leta a jesene, naopak patrí na záhrade k najnáročnejším obdobiam. Dozrieva nám ovocie, zelenina, je potrebné pripraviť záhradu na zimu.
Veľa kvetín pomaly odkvitá, je čas pozbierať semienka a uložiť ich na suché temné miesto, a odpratať odkvitnuté druhy. Ruže nám naopak stále ešte robia radosť, rovnako ako väčšina neskorých letných trvaliek, popínavých kvetov. Ten kto má šťastie, že mu na záhrade dobre prospievajú hortenzie, teší sa z ich posledných kvetov.
September je tiež čas na to, aby ste zožali bylinky, môžete si pozbierať levanduľu a ľahko ju prerezať, ale nezabúdajte na to, že to nesmiete prehnať. Hlavne nestrihajte zdrevnatené stonky, ľahko upravte trs levandule do úhľadného a kompaktného tvaru.
Prerežte aj kráľovnú popínavých drevín – vistáriu. Vistária je v každej záhrade dominantnou ozdobou. Odstrihnite príliš dlhé a nepotrebné výhonky. Keď prestriháte vistáriu dvakrát ročne, dočkáte sa nádherných kvetov.
Keď sa zameriame na už spomínané trvalky, tie na konci leta väčšinou odkvitajú, vyzerajú unavene, aj keď sa o ne dobre staráte. Po prvých jesenných mrazoch trvalky zhnednú a vôbec vábne nepôsobia.
Napríklad na pestovanie nenáročného rozchodníka, ktorý je obľúbený práve pre jeho ľahké pestovanie, vyzerá celkom dobre, aj keď už nekvitne. Hosta, alebo ak chcete funkia, naopak vyzerá veľmi škaredo a dokáže zohyzdiť celý záhon. Pozor na to, hosta veľmi chutí slimákom a môže ich lákať do vašej záhradky. O tento kvet sa príliš starať nemusíte a napriek tomu prežije. Čím staršia je hosta na vašej záhrade, tým lepšie vyzerá.
Názory na to, ako sa starať o trvalky na konci leta sa rôznia. Niektorí záhradkári ich nechajú prirodzene uschnúť a upratujú ich až naozaj na jeseň, iní – tí, ktorí majú záhradku radi úhľadnú, zoschnuté listy a odkvitnuté kvety odstraňujú. Je len na vás, či sa o trvalky postaráte už v septembri, alebo si prácu necháte až na neskorú sychravú jeseň.
Niektoré kvety, ktoré sú chúlostivé na prvé mrazíky, musíte zavčasu uložiť na prezimovacie stanovište – na verandu, či do zimnej záhrady. Petúnia, pelargónia a fuchsie sú asi najznámejšími zástupkyňami týchto „chúlostiviek“. Pokiaľ tieto rastliny budete zazimovávať do skleníka, dajte ich na vyvýšené miesto, nenechávajte ich pri zemi, je tam väčšie chladno a tiež ľahko chytnú pleseň.
Článok pokračuje TU .
Článok Čo robiť na záhrade v septembri? bol publikovaný 3. září 2022 v 08.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Kompost na jeseň 01.10.2022 07.00
- Ako pripraviť záhradu na jeseň? 18.09.2021 09.00
- Zaostrené na rúry na pečenie 16.07.2013 15.45
- Bylinková záhradka na jeseň 11.09.2021 09.00
- Ako si na jeseň vylepšiť záhradu? 25.10.2022 07.00
Top 10
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Vínna pivnica v kuchyni
- Dekoračné bábiky s levanduľou
- Exkluzivita kuchynských drezov spočíva v kreativite
- Ako zbaviť starodávny nábytok typického zápachu
- Ako sa zbaviť zažltnutých škvŕn na vankúšoch a prikrývkach?
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Veľké nápady pre malú záhradku - aj s malým rozpočtom
- Naučte deti láske k prírode pomocou záhrakárčenia
- Test odstraňovačov škvŕn - ktoré sú najlepšie?
Tagy
dekorácie interiér kuchyňa Záhrada nábytok bývanie kúpeľňa kuchyne kreslo