Predsieň - úvod do bytu

Tagy:  predsieň, nábytok do predsiene, úložné priestory v predsieni

Sponzorované odkazy:

Predsieň - úvod do bytu

Predsieň predstavuje úvodnú miestnosť takmer každého domu či bytu, je teda prvou miestnosťou, ktorú uvidí každý prichádzajúci, čím si utvorí celkový obrázok ostatných priestorov. Predsieň je teda určitá forma vizitky nášho domu, ktorej úroveň by mala byť porovnateľná s ostatnými obývanými časťami domu či bytu. Praktickosť, funkčnosť, jednoduchosť a trocha dávky modernosti by mali byť hlavnými aspektmi pri zariaďovaní predsiene.

Odkladacia plocha

V každej predsieňovej miestnosti by nemala chýbať vešiaková, odkladacia stena, ktorá slúži predovšetkým pre odkladanie vrchného ošatenia a módnych doplnkov. Design odkladacej steny môže mať niekoľko podôb, počnúc najjednoduchšími kovovými vešiakmi, cez kompletnú nábytkovú zostavu, končiacu pri vstavaných predsieňových skriniach, ktoré sú veľmi praktickým riešením.

K nevýhodám stenových vešiakov patrí neusporiadanosť a odloženie nie veľa kusov oblečenia či módnych doplnkov. Lepšou alternatívou sú predsieňové steny, ktoré obvykle disponujú šatníkovou tyčou nachádzajúcou sa v uzavretej skrini, voľne odkladacou plochou zostavenou z niekoľkých vešiakov, zrkadlom a priestorom na uloženie obuvi. Vešiakové steny môžeme vyberať z niekoľkých druhov materiálov, k najobľúbenejším patrí drevo, ratan a plast.

Najlepší, ale zároveň finančne najnáročnejší variant je vstavaná skriňa, ktorá dokáže poňať nielen veľké množstvo zvrškov, ale aj sezónneho oblečenia, športových potrieb, nepotrebných domácich predmetov a všetku rodinnú obuv. K veľkým výhodám vstavaných skríň patrí perfektná zladenosť interiéru, vnútorná prehľadnosť a každodenný poriadok.

Botník

Vedľa odkladacej plochy patrí botník k najdôležitejším kusom predsieňového nábytku, na ktorý nemožno, pri vybavení interiéru domu, zabudnúť. Veľkosť botníku by sa mala odvíjať od počtu členov domácnosti, počítajme s tým, že priemerná slovenská žena disponuje približne 10 pármi topánok, muž 7 pármi a na jedno dieťa pripadá približne 6 párov topánok. Ak nie je domácnosť vybavená šatníkom alebo vstavanou skriňou, je botník jediným úložným priestorom celoročnej obuvi. Pri kúpe botníku musíme vychádzať z celkového počtu topánok, veľkosť úložného priestoru odvodíme z násobku šírky jedného páru topánok, hĺbka botníku vychádza z dĺžky obuvi.

Osvetlenie

Neoddeliteľnou súčasťou každej miestnosti, rovnako tak teda aj predsiene, je kvalitné a intenzívne osvetlenie, ktorého najväčšia intenzita by mala prevládať v predsieňach, ktoré nedisponujú oknom. V tomto prípade zabudnime na úsporné žiarivky, ktorých intenzita by v predsieni nebola dostačujúca. Nepríliš presvetleným predsieňam pomôžu vstupné a interiérové ​​dvere, vyplnené sklenenými tabuľami.

Zrkadlo

Samozrejmou súčasťou každej predsiene by malo byť dostatočne veľké zrkadlo, najlepšie ktoré pojme celú postavu. Vedľa praktického hľadiska spĺňa zrkadlo aj hľadisko estetické a funkčné, pretože opticky zväčší priestor a tmavú miestnosť nádherne presvetlí.

Podlahová krytina

K dôležitým aspektom pri zariaďovaní predsiene patria požiadavky na podlahovú krytinu, ktorá by mala byť z kvalitných, tvrdých a dostatočne odolných materiálov. Podlahová krytina musí spĺňať vysoké nároky na mokré a špinavé zóny, ktoré sú častým a nepríjemným riešením každej predsiene či vstupnej haly. Najideálnejším materiálom je keramická dlažba, ktorá disponuje vysokou trvanlivosťou, nemožnosťou vyšúchania a vyžaduje nízke nároky na údržbu. K obľúbeným materiálom podlahovej krytiny patrí prírodné linoleum alebo laminát, ktorý by však mal disponovať vysokým stupňom záťaže.

Článok Predsieň - úvod do bytu bol publikovaný 27. března 2013 v 06.15 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...