Nachádzate sa: Úvodná stránka > Doplnky > Ako správne vybrať práčku?
Sponzorované odkazy:
Vyberať môžeme z dvoch základných modelov práčok, ktoré sa od seba odlišujú typom plnenia bielizne. K najpoužívanejším modelom patria bubnové práčky s predným plnením kruhovými dvierkami, ktoré disponujú skleneným okienkom. Druhým typom sú rozmerovo úsporné práčky, vhodné predovšetkým do menších kúpeľní, ktorých plnenie prebieha horným otvorom.
K prevratným novinkám na trhu patria parné práčky, ktoré urýchľujú a zintenzívňujú pranie vstrekovaním zmesi vody a pary zhora do bubna. Horúca para je produkovaná elektricky vykurovaným generátorom. Para, oproti vode, dokáže lepšie preniknúť aj do najjemnejších pórov textílií, efektívne rozpustí a lepšie vstrebe prací prostriedok. Oproti klasickým práčkam, ktoré pracujú na princípe vody, ušetria parné práčky až 30% vody a 20% elektriny, čím sa dostávajú do energetickej triedy A++.
Najnovšie modely práčok sú vybavené inteligentnými programami, ktoré dokážu šetriť nielen energiou, ale aj vodou a pracími práškami. Vďaka niekoľkým funkciám, ktorými práčky disponujú, môžeme triediť bielizeň podľa kategórií: pranie v ruke, chúlostivé oblečenie, spodná bielizeň, vlnené svetre, košele, bundy či outdoorové oblečenie. Špičkové práčky disponujú dotykovým displejom, na naprogramovanie a spustenie práčky stačí obyčajný dotyk vhodného tlačidla.
Špičkové modely práčok disponujú 1 800 – 2 000 otáčkami za minútu, čo predstavuje finálny stav bielizne s menej než 40% vlhkosťou, inými slovami povedané – z práčky vyberieme bielizeň vhodnú priamo na okamžité žehlenie. Vysoká rýchlosť otáčok funguje na princípe pozvoľného rozbiehania bubna elektronicky riadenými motormi a automatiky, ktorá bielizeň v bubne prerovnáva pomalými otáčkami.
U kvalitných a drahších modelov býva bubon s dierovaným nerezovým plášťom nahradený plastom z kozmického výskumu. Oproti nerezu disponuje lepšími tepelno-izolačnými vlastnosťami, čím dochádza k vyššej úspore energie na ohrev vody a lepšie tlmí vibrácie aj hluk.
U niektorých modelov nájdeme zásuvkový zásobník rozdelený do štyroch priehradiek, ktoré sú pripravené pre zmäkčovadlá, prostriedky na odstraňovanie škvŕn, prací prášok a aviváž. Práčky, ktoré disponujú dávkou inteligencie sú schopné samy regulovať druh, množstvo a silu znečistenia bielizne a na základe toho optimálne dovnútra vpúšťať potrebné množstvo pracích prostriedkov v rôznych etapách. Ak sa napríklad do práčky dostane skôr zmäkčovadlo ako prací prášok, klesá jeho spotreba až o pätinu. Iným príkladom môže byť príliš veľké množstvo pracích prostriedkov, na čo práčka dokáže zareagovať prídavným pláchacím cyklom, ktorý odstráni posledné zvyšky pracieho prostriedku.
Každá práčka je označená energetickým štítkom, ktorý obsahuje písmená v rozmedzí A – G podľa jednotnej metodiky. Najrozumnejším riešením je vyberať práčku s označením minimálne písmenom A, najlepšie však A+, u ktorej je spotreba, oproti skupine A, nižšia až o 30%. Práčky, ktoré sú kombinované so sušičkou bielizne nájdeme zvyčajne v energetickej triede B, čo sa u kombinácie považuje za optimálne.
Odporúčame lacné automatické práčky značiek Bosch, Gorenje, AEG, Whirlpool a ďalších značiek.
Sponzorované odkazy:
Zastresene.sk
Preberanie textov z týchto stránok je bez súhlasu autora trestné.