Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?

Tagy:  dom, záhrada, strom, konáre, sused

Sponzorované odkazy:

Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?

Je to tu zasa. Susedia, dohady a spory. Susedské spory patria medzi veľmi časté, zdĺhavé a hlavne únavné. Väčšinou ide o spory z rôznych nesympatií, závisti a pod. Nie je snáď jednoduchšie udržiavať si kladné a priateľské vzťahy? Najčastejším problémom, ktorí susedia riešia, sú presahujúce konáre stromov do ich záhrady, samozrejme aj padanie lístia a pod.

Stromy na záhrade

Viete, ako blízko si zasadiť strom od susedovho stromu alebo plotu? Existuje na to snáď nejaký zákon? Bohužiaľ, žiadny takýto zákon ani pravidlo neexistuje. Neznamená to však, že susedov strom môžete nechať rásť až k jeho domu. V horších prípadoch sa môže stať, že taký veľký strom môže narušiť aj múry domu alebo dokonca zrúcať plot. V prípade veľkého vetra alebo búrky často padajú konáre stromov práve do susedovej záhrady a nedajbože, keď veľký strom spadne a spôsobí tak veľké škody. Čo s tým?

Susedovo vlastníctvo

Aj keď neexistuje zákon, ako ďaleko od susedného domu alebo záhrady možno zasadiť strom, neznamená to, že neexistujú iné zákony, ako predísť susedským sporom. Ako som už spomenula v úvode, najlepším riešením je, v pokoji sa so susedmi dohovoriť. Keď to nejde inak, prichádza na rad zákon.
Každý vlastník stromu má totiž isté povinnosti, ktoré musí dodržiavať. Nikto nesmie svojím stromom obťažovať alebo obmedzovať ostatných ľudí. Má sa tým na mysli ohrozovanie, dokonca aj tienenie, zasahovanie koreňov, vetiev stromu a pod.

autor: Stephen Sweeneyautor: Stephen Sweeney

Korene stromov

Ak máte pocit, že strom zasahuje koreňmi do vašej stavby, môžete ich podľa občianskeho zákonníka dať vysekať. Je dôležité, aby korene boli vysekané mimo vegetačné obdobie. Odporúčam opäť sa radšej so susedom dohovoriť alebo ho aj oboznámiť s vašim konaním.
V prípade, že ide o urastený starý strom, je vhodná predchádzajúca konzultácia s dendrológom. Stromy vďaka veľkej strate koreňov prichádzajú o stabilitu a môžu ľahko spadnúť.
Aby to nebolo všetko tak jednoduché, ako sa zdá, ak by strom na následky odstránenia koreňov vyschol, mohol by od vás majiteľ (sused) vymáhať náhradu škody. A tiež by ste mohli za vysekanie koreňov dostať aj vysokú pokutu.

Dohovor

Skúste sa so susedmi dohovoriť, aby strom orezali alebo odstránili. Pozvite si suseda do záhrady a ukážte mu, aké spôsobuje škody (napr. praskliny) alebo ukážte, aké veľké konáre padajú do vašej záhrady a máte strach o prípadné zranenia a pod. Možno budete mať šťastie a podarí sa vám nájsť obojstranné riešenie.
Radšej sa vyhnite hádkam kvôli prerasteným konárom, opadanému ihličiu a lístiu alebo zberu čerešní a zoznámte sa s paragrafom Občianskeho zákonníka.

Článok Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy? bol publikovaný 24. června 2014 v 07.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Eva Gomelská. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...