Ako usporiť elektrinu
Sponzorované odkazy:
V dnešnej dobe, pri tak vysokých cenách za spotrebu elektrickej energie, sa takmer každý z nás snaží usporiť. Otázkou však zostáva, či to robí správne.
Najväčší podiel na spotrebe elektrickej energie v slovenských domácnostiach má vykurovanie a príprava teplej vody. Hoci sa nám to možno bude zdať až takmer nemožné, tieto dve položky tvoria približne 80% celkovej spotreby elektrickej energie.
Ako ušetriť bez počiatočných investícií
Podľa odborníkov patrí k najčastejším príčinám plytvaniu elektrickej energie prekurovanie, zábrany v šírení tepla a zlý spôsob vetrania. K najčastejším zábranám v šírení tepla patria dlhé, ťažké záclony, ktoré sú doplnené mohutnými závesmi. Záclony by sme mali skrátiť tak, aby maximálne dosahovali nad úroveň radiátorov. Ďalšou príčinou plytvania elektrickej energie je zastavanie radiátorov nábytkom. Ak teda nábytok premiestnime do iného priestoru v interiéri, bude môcť teplo bez ťažkostí prechádzať a domácnosť tak ušetrí až 8% výdavkov za elektrickú energiu. V zimných mesiacoch by sme mali vetrať intenzívne, ale krátko – za optimálnu dobu sa považuje otvoriť okno maximálne na desať minút, a to 4× za deň. Týmto procesom sa v miestnosti schladí vzduch, avšak steny zostanú teplé.
Opatrenia vyžadujúce nižšie investície
K veľmi efektnému spôsobu, ušetrenia výdavkov za spotrebu elektrickej energie, patrí pravidelná údržba kotla a vykurovacích telies. Vykurovacia sústava by sa mala, podľa odborníkov, odvzdušňovať každé tri mesiace alebo po každom odpúšťaní vody.
Najviac tepla z domu uniká oknami, dverami, obvodovými múrmi, strechou, podlahou a pivničnými priestormi. Ak však nemáte finančné prostriedky na kompletnú rekonštrukciu vášho domu či bytu, zamerajte sa len na drobnejšie úpravy. Znížiť výdavky za energiu je možné napríklad obstaraním ventilov s termostatickými hlavicami alebo elektronickej regulácie s možnosťou nastavenia teploty. Klasické kohútikové batérie je potrebné vymeniť za batérie pákové, vďaka ktorým ľahko a rýchlo namiešame požadovanú teplotu vody. Staré okná je potrebné minimálne vybaviť kvalitným tesnením, na zateplenie tiež prispievajú žalúzie alebo okenné reflexné fólie.
Opatrenia vyžadujúce nákladnejšie investície
Keďže najviac tepla z domu uniká predovšetkým múrmi a strechou, je nevyhnutné investovať do kvalitnej fasádnej a strešnej izolácie. Počas zatepľovania strechy by sme sa mali zamerať aj na zateplenie strešných okien, ktoré by tiež mali disponovať kvalitnou izoláciou. V prípade, že dom alebo byt disponuje starými oknami, bolo by pravdepodobne rozumnejšie zvážiť kompletnú výmenu starých okien za okná plastové. Starý kotol s nízkou účinnosťou vymeňme za nízkoteplotný alebo kondenzačný kotol, vďaka čomu môžeme dosiahnuť až štvrtinové úspory nákladov na vykurovanie.
Článok Ako usporiť elektrinu bol publikovaný 7. června 2013 v 15.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Oplatí sa stavba pasívneho domu? Pozrime sa na jeho klady a zápory! 04.12.2018 08.00
- Detský moderný nábytok: stolička Pippi 25.08.2013 06.15
- Krásna obývačka za pár eur 18.12.2013 07.45
- Solárne osvetlenie uľaví našim peňaženkám 08.04.2013 14.45
- Striekaná a fúkaná izolácia vás prekvapia svojou účinnosťou 10.10.2022 00.00
Top 10
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Dekoračné bábiky s levanduľou
- Ako sa zbaviť zažltnutých škvŕn na vankúšoch a prikrývkach?
- Kúpanie v drevenej vani
- Test odstraňovačov škvŕn - ktoré sú najlepšie?
- Veľké nápady pre malú záhradku - aj s malým rozpočtom
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Vínna pivnica v kuchyni
- Nová záhrada? Vieme, kde začať!
Tagy
dekorácie interiér kuchyňa Záhrada nábytok bývanie kúpeľňa kuchyne kreslo