Ako usporiť elektrinu

Tagy:  úspory, úspory elektriny, elektrina, zníženie nákladov za elektrinu

Sponzorované odkazy:

Ako usporiť elektrinu

V dnešnej dobe, pri tak vysokých cenách za spotrebu elektrickej energie, sa takmer každý z nás snaží usporiť. Otázkou však zostáva, či to robí správne.

Najväčší podiel na spotrebe elektrickej energie v slovenských domácnostiach má vykurovanie a príprava teplej vody. Hoci sa nám to možno bude zdať až takmer nemožné, tieto dve položky tvoria približne 80% celkovej spotreby elektrickej energie.

Ako ušetriť bez počiatočných investícií

Podľa odborníkov patrí k najčastejším príčinám plytvaniu elektrickej energie prekurovanie, zábrany v šírení tepla a zlý spôsob vetrania. K najčastejším zábranám v šírení tepla patria dlhé, ťažké záclony, ktoré sú doplnené mohutnými závesmi. Záclony by sme mali skrátiť tak, aby maximálne dosahovali nad úroveň radiátorov. Ďalšou príčinou plytvania elektrickej energie je zastavanie radiátorov nábytkom. Ak teda nábytok premiestnime do iného priestoru v interiéri, bude môcť teplo bez ťažkostí prechádzať a domácnosť tak ušetrí až 8% výdavkov za elektrickú energiu. V zimných mesiacoch by sme mali vetrať intenzívne, ale krátko – za optimálnu dobu sa považuje otvoriť okno maximálne na desať minút, a to 4× za deň. Týmto procesom sa v miestnosti schladí vzduch, avšak steny zostanú teplé.

Opatrenia vyžadujúce nižšie investície

K veľmi efektnému spôsobu, ušetrenia výdavkov za spotrebu elektrickej energie, patrí pravidelná údržba kotla a vykurovacích telies. Vykurovacia sústava by sa mala, podľa odborníkov, odvzdušňovať každé tri mesiace alebo po každom odpúšťaní vody.

Najviac tepla z domu uniká oknami, dverami, obvodovými múrmi, strechou, podlahou a pivničnými priestormi. Ak však nemáte finančné prostriedky na kompletnú rekonštrukciu vášho domu či bytu, zamerajte sa len na drobnejšie úpravy. Znížiť výdavky za energiu je možné napríklad obstaraním ventilov s termostatickými hlavicami alebo elektronickej regulácie s možnosťou nastavenia teploty. Klasické kohútikové batérie je potrebné vymeniť za batérie pákové, vďaka ktorým ľahko a rýchlo namiešame požadovanú teplotu vody. Staré okná je potrebné minimálne vybaviť kvalitným tesnením, na zateplenie tiež prispievajú žalúzie alebo okenné reflexné fólie.

Opatrenia vyžadujúce nákladnejšie investície

Keďže najviac tepla z domu uniká predovšetkým múrmi a strechou, je nevyhnutné investovať do kvalitnej fasádnej a strešnej izolácie. Počas zatepľovania strechy by sme sa mali zamerať aj na zateplenie strešných okien, ktoré by tiež mali disponovať kvalitnou izoláciou. V prípade, že dom alebo byt disponuje starými oknami, bolo by pravdepodobne rozumnejšie zvážiť kompletnú výmenu starých okien za okná plastové. Starý kotol s nízkou účinnosťou vymeňme za nízkoteplotný alebo kondenzačný kotol, vďaka čomu môžeme dosiahnuť až štvrtinové úspory nákladov na vykurovanie.

Článok Ako usporiť elektrinu bol publikovaný 7. června 2013 v 15.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...