Detský nábytok

Tagy:  deti, hry a hračky, detské osvetlenie, nábytok pre deti, detská izba

Sponzorované odkazy:

Detský nábytok

Nábytok do detskej izby by mal byť vždy vyberaný s rozvahou, je nutné mať neustále na pamäti, že bude vášmu dieťaťu slúžiť možno i roky a preto by mal detský nábytok byť predovšetkým funkčný, praktický a odolný, napriek tomu je však dôležitá aj estetická stránka veci, aby sa nábytok deťom vôbec páčil a boli ochotné ho používať. Samozrejmosťou je dôraz, kladený na bezpečnosť detí, preto je tiež potrebné dbať na stabilitu detského nábytku, prípadne prezrieť, či nehrozí nebezpečenstvo napríklad zo strany ostrých rohov, malých častí a podobne.

Posteľ

detská izbadetská izba

Najdôležitejšou súčasťou detskej izby je jednoznačne posteľ. Novorodenci a batoľatá sa úplne uspokoja s postieľkou s polohovateľným matracom, deťom v predškolskom veku je možné zakúpiť postieľku, ktorá sa dá – čo do rozmerov – upraviť, avšak skôr či neskôr sa rodičia musia porozhliadnuť po väčšom lôžku. Už v predškolskom veku je vhodné zaobstarať posteľ pre dospelých, ktorá vydrží po celé obdobie detstva až do puberty. Najvhodnejšia býva posteľ s lamelovým roštom a zdravotným matracom, dôležitá je tiež dobrá odvetrateľnost matraca a výška lôžka, ktorá by sa mala pohybovať okolo 45 cm nad zemou. Dieťa by rozhodne nemalo spať na poschodovom lôžku, palande, kde dýcha teplejší vzduch a naviac hrozí vypadnutie, ani na rozkladacej pohovke, ktorá nadmerne zaťažuje vyvíjajúcu sa chrbticu.

Písací stôl a stolička

Medzi detský nábytok neodmysliteľne patrí aj písací stôl a vhodná stolička. Aj batoľatá uvítajú malý stolík a stoličku, po väčšom písacom stole sa rodičia pochopiteľne začnú rozhliadať až s nástupom ich potomka do prvej triedy. Treba povedať, že v už v predškolskom období je tento nábytok nesmierne dôležitý a preto je potrebné ho vyberať naozaj dôkladne. Vhodný stôl by mal mať nastaviteľnú výšku a polohu pracovnej dosky, ktorá by vždy mala siahať po lakte dietaťu. Ruky v lakti by mali pri položení na dosku stola zvierať pravý uhol, nízko položená pracovná plocha zaťažuje krčné svaly, naopak vysoko položená doska namáha ramenné kĺby. Optimálne rozmery dosky sú 70 × 140 cm. Povrch je najlepší matný, aby odlesky svetla nekazili deťom oči. V období puberty sa pochopiteľne detský písací stôl vymení za väčší, „dospelácky“.

Nemenej prísne pravidlá platia aj pre výber pohodlnej a zdravotne bezchybnej stoličky. Stolička by mala byť – rovnako ako stôl – polohovateľná, chodidlá dieťaťa musia dosiahnuť až na podlahu a kolená zvierať pravý uhol. Sedadlo by malo podopierať čo najväčšiu časť stehien, opierka by mala končiť u lopatiek. Najstabilnejšou – a teda najbezpečnejšou – je stolička so stredovou podnožou, vetviaca sa do piatich ramien. Chrbtová opierka by tiež mala rešpektovať zakrivenie chrbtice, dôležitý je celkový ergonomický tvar stoličky.

Úložné priestory

Už odmalička treba myslieť na dostatok úložných priestorov, asi od tretieho roka je vhodné dieťa začať učiť, že každá vec má svoje miesto. Do tej doby si vystačí s jednoduchým kontajnerom, kam sa všetky hračky pohodlne zmestia bez toho, aby ich upratovanie zabralo veľa času. Všetky veci by pochopiteľne mali byť uložené v dosahu dieťaťa, aby sa zamedzilo jeho lezeniu po nábytku a následným pádom a úrazom. V tejto dobe tiež nie je nutné kupovať veľkú šatníkovú skriňu, avšak neskôr určite preukáže službu. Predškolským deťom iste prídu vhod uzatvárateľné skrinky, kam si môžu uložiť svoje poklady. Poličky by mali slúžiť predovšetkým pre uloženie knižiek a školských potrieb, pretože hračky, nahromadené na poličkách, prispievajú k pocitu chaosu a navyše sa na nich usadzuje prach.

Osvetlenie

Veľkú starostlivosť treba venovať aj výberu osvetlenia. V súčasnej dobe panuje trend niekoľkých menších lampičiek, rozosiatych po izbe, ústredné osvetlenie má však stále svoj ​​význam. Dieťa potrebuje vidieť aj do skrine, o ktorej obsah sa postupne učí starať samo. Nevyhnutnou nutnosťou zostáva lampička na pracovnom stole. Pracovná plocha by mala byť ožiarená najmenej dvoma zdrojmi, svetlo musí dopadať zo strany protiľahlej k ruke, ktorou dieťa píše a lampa by mala mať najmenej tri ohybné kĺby. Hlavne u menších detí sa oplatí investovať do nočného osvetlenia, stačí tlmená lampička, pripevnená na stenu. Umiestnením lampičky na stenu je možné tiež predísť prevrhnutiu lampičky a zraneniu potomka.

Hry a hračky

Aktivity dieťaťa sa pochopiteľne neobmedzujú len na spanie či písanie domácich úloh. Dieťa sa najmä potrebuje hrať, a tejto požiadavke by sme tiež mali výber detského nábytku prispôsobiť. Iste nebude na škodu umiestniť do izby rebriny, hojdačku alebo sieť, tieto predmety navyše podporujú fyzickú aktivitu dieťaťa. Kreativitu potomka a jeho umelecké nadanie zase pomôže rozvíjať napríklad malá tabuľa alebo maliarsky stojan. Starších potomkov potom určite poteší stojan na CD, sedacie vaky alebo aspoň pohovka, na ktorej sa pohodlne uvelebia ich hostia.

Článok Detský nábytok bol publikovaný 2. ledna 2013 v 08.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Markéta Jeníková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...