Atmosféru interiéru dotvára príjemná aróma

Tagy:  aróma, potpourri, vonné sviečky, aromaterapia, vonné prostriedky

Sponzorované odkazy:

Atmosféru interiéru dotvára príjemná aróma

Vôňa domova patrí k pradávnym požiadavkám, ktorých základy pochádzajú od starovekých civilizácií, ktorými boli napr. Egypťania, Rimania či Gréci. Vo svojich začiatkoch bola aróma získavaná z najrôznejších vonných kvetín, ktoré sa lisovali alebo pridávali do kúpeľa. Vo svojej podstate mali spĺňať nielen funkciu vonnú, ale aj liečivú, ktorá napomáha k udržaniu mentálneho i fyzického zdravia a zaháňa všetky neduhy.

V súčasnej dobe si vôňu domova spríjemňujeme nielen prostredníctvom éterických olejov, ktoré kvapkáme do aromalámp, ale aj prostredníctvom vonných sviečok, potpourri, umelých chemických vôní alebo kvetinovým aranžmán. Príjemná vôňa dokáže vykúzliť dokonalú atmosféru interiéru, osviežiť psychiku a navodiť uvoľňujúci relax.

Vonné prostriedky

Na našom trhu existuje široká škála predmetov, ktorými si môžeme príjemne prevoňať byt alebo dom.

K najúčinnejším a najintenzívnejším vonným prostriedkom patrí aróma vychádzajúca z aromalámp, ktoré fungujú na princípe prídavku vonných éterických olejov do čistej vody. Pod miskou s vodou sa umiestni čajová sviečka, ktorá sa zapáli a vďaka vysokej teplote sa voda zohreje, čím vyprodukuje paru, s ktorou sa do miestnosti uvoľňuje vôňa. Vonné olejčeky sú k dostaniu v najrozličnejších vôňach, vyberať môžeme arómy kvetinové, korenisté, ovocné, bylinné, pepermintové alebo rôzne mixované. Vonné olejčeky nedisponujú len príjemnou aromatickou vôňou, ale majú aj protivírusové, antiseptické a antibakteriálne účinky.

Veľmi účinne pôsobia aj elektrické odparovače, ktoré sa umiestňujú do zásuvky a podľa nastavenia sa po určitých intervaloch uvoľňuje do vzduchu vôňa. Na trhu sú k dostaniu odparovače rôznych značiek, rôznej arómy.

Veľmi efektným dojmom pôsobí potpourri, čo je zmes sušených vonných kvetín a plodov, ktoré podľa potreby môžeme prevoňať špeciálnym olejčekom. Miska so sušenými exotickými kvetmi plní funkciu dekoratívnu aj vonnú.

K dokonalému a rýchlemu prevoňaniu domu patria vonné tyčinky, ktoré vydávajú arómu prostredníctvom dymu. Vonné tyčinky sú akousi alternatívou vianočných vôní, avšak ich vonný výber je podstatne rozsiahlejší.

Šatníkové skrine alebo šuplíky s bielizňou dokonale prevoňajú bylinné vrecúška, ktoré môžu byť naplnené najrôznejšími vonnými bylinkami či kvetmi. K obľúbeným druhom patrí levanduľa, medovka, mäta pieporná alebo kvetové lístky ruží.

Dekoratívnu i praktickú funkciu plnia voskové či gélové sviečky, ktoré popri príjemnej aróme môžu vydávať aj látky, ktorý dokonale odpudia hmyz. Na trhu môžeme vyberať z neprebernej škály sviečok, v rôznom dizajnovom, tvarovom, farebnom i veľkostnom prevedení.

Na toalety používame rôzne vonné závesné gély či tablety, sprejové osviežovače vzduchu najrôznejších vôní. K neustálemu prevoňaniu WC sa používajú elektrické alebo gélové osviežovače vzduchu, ktoré sú umiestnené v plastovej alebo sklenenej dóze a postupne vydávajú jemnú arómu.

Článok Atmosféru interiéru dotvára príjemná aróma bol publikovaný 23. srpna 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...