Vyplňte prázdny priestor knižnicou

Tagy:  knižnica, knihy, domáca knižnica, polica na knihy

Sponzorované odkazy:

Vyplňte prázdny priestor knižnicou

Prázdnu stenu interiéru môžeme oživiť vkusnou tapetou, vyplniť vstavanou skriňou, obohatiť o moderné interiérové ​​doplnky alebo využiť ako knižnicu. Ak patríme k vášnivým čitateľom akejkoľvek literatúry zvyčajne musíme riešiť priestor, ktorý bude slúžiť na uloženie kníh. Najvhodnejším variantom riešenia tohto problému je zostavenie knižnice alebo knižného nábytkového programu.

Typy knižníc

Ak sme majiteľom niekoľkých stoviek knižných titulov mali by sme zvoliť knižnicu siahajúcu až k stropu. K prednostiam vysokých knižníc patrí stopercentné využitie daného priestoru a estetická stránka. Naopak nevýhodou je veľmi zlá dostupnosť ku knihám nachádzajúcich sa v horných policiach. Vysoké knižnice teda musia byť doplnené pevným pojazdným rebríkom, ktorý sa zakliesni do vodiacich líšt nachádzajúcich sa priečnym smerom.

K štandardným interiérovým typom knižníc patria jednoduché policové systémy alebo regály, ktoré pôsobia vzdušnejšie a príliš nezaťažujú priestor. Tento typ políc sa vyrába v rôznych tvarových i veľkostných prevedeniach, výber záleží predovšetkým na našej potrebe.

Doplnkový program knižníc

Interiérová knižnica môže disponovať klasickými policami alebo priehradkami, do ktorých sa knihy skladajú jedna vedľa druhej. Knižnicu však môžeme obohatiť o rôzne zásuvky a šuplíky, do ktorých možno ukladať napr. knihy častejšie používané alebo naopak používané menej. Praktickým pomocníkom sú výsuvné dosky, na ktoré si knihy alebo časopisy počas výberu pokladáme. K veľmi potrebným doplnkovým systémom patrí osvetlenie, ktoré by malo byť umiestnené v hornej časti steny tak, aby dokonale slúžilo pre ľahší výber kníh.

Dizajn knižníc

Knižnice a knižné nábytkové zostavy sa vyrábajú v najrôznejšom materiálovom, tvarovom a dizajnovom prevedení. Výber by sme mali prispôsobiť danému interiéru a dizajnovo začleniť do miestnosti tak, aby sa vkusne snúbila s ostatnými nábytkovými prvkami. Knižnice obvykle disponujú otvoreným priestorom, v niektorých prípadoch sa stretneme s knižnicami zasklenými, ktoré však pôsobia dojmom optického zmohutnenia. Sklenené dvierka nám nedokážu pomôcť ani od usadzujúceho sa prachu, ba naopak vďaka nemožnosti vírenia vzduchu sa prach ťažko usadzuje nielen na policiach, ale i knihách. Naopak v knižniciach otvorených sa prach na priestore dlho neudrží a v konečnom dôsledku bude prachová vrstva ďaleko tenšia ako u políc zasklených.

Pre menší počet kníh dostatočne postačia nábytkové knižné systémy, ktoré sú riešené formou otvorených políc a uzavretých skriniek. Jednotlivé police môžu byť voľne rozmiestnené po stene, alebo vkusne skombinované s uzavretými skrinkami a vytvoriť tak knižnú stenu. K najobľúbenejším materiálom, z ktorého sa knižné police vyrábajú patrí drevo alebo imitácia dreva.

Článok Vyplňte prázdny priestor knižnicou bol publikovaný 13. září 2013 v 15.15 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...