Domáce osviežovače za pár eur alebo zbavte sa pachov lacno

Tagy:  osviežovač vzduchu, domáci osviežovač, lacný osviežovač, jedlá sóda, soľ, esenciálny olej, citrón

Sponzorované odkazy:

Domáce osviežovače za pár eur alebo zbavte sa pachov lacno

Vzhľadom k tomu, že je čuch jedným z piatich zmyslových vnemov, ktorý má takmer každý človek, je úplne pochopiteľné, že vnímate najrôznejšie pachy, a to po celý svoj život. Niektoré sú veľmi príjemné, ako dobré jedlo, čerstvá káva či príjemný parfum, iné zase menej. Či už s pachmi príjemnými či nepríjemnými musíte sa naučiť žiť, ale rozhodne ich nemusíte trpieť vo svojej domácnosti. Viete, ako eliminovať domáci pach tiahnuci sa z rúry či zo športovej obuvi? Pomôžu vám tieto jednoduché, rýchle a predovšetkým naozaj lacné triky.

Drahé čistiace prostriedky a osviežovače vzduchu sú nielen častým zásahom do rodinného rozpočtu, ale predovšetkým obsahujú veľa chemikálií, s ktorými by človek bežne nemal prísť do styku. Zabudnite už na tieto predražené výrobky a pripravte si čistiacu sadu v pohodlí, doma a z bežne dostupných surovín.

Citrón a sóda

O citróne je známe, že má blahodarne účinky nielen v oblasti farmácie a kozmetiky, ale aj v domácnosti. Tentoraz ho však nepoužívajte na bielenie zubov alebo pigmentových škvŕn, ale na bežné osvieženie v domácnosti. Zmiešajte v pollitri vody lyžičku jedlej sódy a polovicu vytlačeného citróna. Počkajte, až zmes spoločne zreaguje, prestane peniť a potom ju prelejte do nádobky s rozprašovačom. Zmes jedlej sódy a citróna na seba účinne naviaže predovšetkým kuchynské pachy a vy sa tak vyhnete rozprašovaniu chemikálií po kuchynskej linke či dokonca po potravinách. A cena? Táto zmes vás vyjde približne na 22 centov.

Autor: SportiAutor: Sporti

Sóda a olejček

Potrebujete vo svojej domácnosti ten druh osviežovača, ktorý sa uvoľňuje postupne a prakticky neustále vonia? Potom si pravdepodobne musíte pravidelne kupovať veľmi drahé osviežovače ako je napríklad Airvick, ktoré stoja mesačne okolo 10 €, ak nie viac. Ak doma máte ešte zvyšok kuchynskej sódy, opäť ju môžete použiť. Do menšieho zaváracieho pohára nasypte asi pol vrecka jedlej sódy a pridajte k nemu pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Do viečka urobte nožom niekoľko menších dierok, nádobku zatvorte a máte hotové. Jedlá sóda vsiakne všetky vône z oleja a bude ich takto uvoľňovať približne mesiac. Náklady na domáci osviežovač sú približne 90 centov.

Želatína, soľ a olej

Chceli by ste osviežovač vzduchu, ktorý bude tiež voňať približne mesiac a bude pritom reprezentatívny? Potom si vyrobte domáci gélový osviežovač vzduchu, ktorý si ozdobíte podľa vlastnej fantázie. Budete potrebovať vrecko potravinárskej želatíny, soľ, esenciálny olej a prípadne nejaké drobné dekorácie na dozdobenie. Želatínu pripravte podľa návodu na vrecku, pridajte k nej vrchovatú lyžicu kuchynskej soli a nechajte vychladnúť. Do vami vybranej nádobky (napríklad pohárika) nakvapkajte asi 10 kvapiek esenciálneho oleja, zalejte čiastočne vychladnutou želatínou, premiešajte a nechajte stuhnúť. Vzniknutý osviežovač možno dozdobiť podľa vlastnej fantázie perličkami, slamenými ozdobami, flitrami a jednoducho čímkoľvek, čo bude v súlade s vaším interiérom. Cena osviežovača je približne 1 €.

Autor: ThavoxAutor: Thavox

Článok Domáce osviežovače za pár eur alebo zbavte sa pachov lacno bol publikovaný 28. ledna 2015 v 12.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...