Froté prestieradlá

Tagy:  prestieradlá, froté prestieradlá, posteľné textílie, froté textílie

Sponzorované odkazy:

Froté prestieradlá

V minulosti bol posteľný textil (prestieradlo a obliečky) výsadou len tých najbohatších občanov. Posteľný textil používal na začiatku stredoveku iba kráľ so svojou rodinou a najvyššia šľachta. Postupom času sa posteľné textílie začali rozširovať, a to predovšetkým v súvislosti so zakladaním miest, do ktorých sa presídľovali dedinčania a následne rýchlym bohatnutím mešťanov. S pribúdajúcimi rokmi začalo prestieradlo a obliečky patriť k základnej výbave vena každej nevesty, ktorá toto bohatstvo prinášala do manželstva. Používanie posteľných textílií sa rozšírilo začiatkom 19. storočia so zavedením priemyselnej výroby textilu, a to do všetkých spoločenských vrstiev obyvateľstva. Výnimku však aj naďalej tvorili najchudobnejší čeľadníci, ktorí slúžili bohatým sedliakom na vidieku, ktorí až do 20. storočia spávali na sene.

Froté prestieradlá sa vyznačujú vysokým komfortom a stále širšou obľubou a použitím v spálňach. Povrch prestieradla je pokrytý malými, veľmi jemnými froté slučkami, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk. Froté prestieradlá majú vymeniteľnú elastickú bielizňovú gumu, ktorá je všitá do tunela (okrajového lemu), ktorý umožňuje podľa potreby gumu upraviť či vymeniť.

Výhody froté prestieradla:

• nežehlia sa

• príjemné na dotyk

• nedráždia pokožku

• vysoká priedušnosť

• možnosť výmeny gumy

• vysoká miera savosti

• široká škála farebných odtieňov

• trvalá pružnosť

• vynikajúci užívateľský komfort

• výborná fixácia na matrac, čím sa zvyšuje jeho životnosť

Materiál

Kvalitné froté plachty sú vyrobené z vysoko kvalitného certifikovaného froté úpletu s gramážou v rozmedzí 200 – 240 g/m². K výrobe kvalitného froté prestieradla je použitá froté tkanina o zložení 80% bavlna, 20% polyester, vrchná slučka by mala obsahovať 100% bavlnu.

Údržba

Froté plachta sa odporúča pred prvým použitím vyprať, a to minimálne na 40 ºC. Pri každom praní by sme mali používať pracie prostriedky určené pre jemnú bielizeň, ktoré neobsahujú optické bieliče, môžeme pridať aviváž. Froté prestieradlá perieme pri teplote 60 ºC, môžeme sušiť v sušičke bielizne pri teplote maximálne 70 ºC. Pokiaľ nevlastníme sušičku bielizne, sušíme voľne zavesené, najlepšie v miestnosti s vyššou izbovou teplotou.

Článok Froté prestieradlá bol publikovaný 7. října 2013 v 15.15 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...