Koberce v našom byte

Tagy:  vlna, hodváb, slučka, vlas, vlákno, kusový koberec, celoplošný koberec

Sponzorované odkazy:

Koberce v našom byte

Koberec bol, je a pravdepodobne ešte dlho bude veľmi obľúbenou súčasťou obývacích izieb, ale aj jedální a spální. Súvislý celoplošný koberec môže byť náročnejší na údržbu, ale dojem, ktorý robí, je skvelý. Veľmi obľúbené sú tiež malé ozdobné aj praktické koberčeky, ktoré umiestňujeme takmer po celom byte.

Malý či veľký

Najväčšie rozdiely sú vo veľkostiach kobercov, teda ak máme záujem o koberec celoplošný či kusový. To sa odvíja predovšetkým od našich požiadaviek na využitie koberca. Kusové koberce sa často používajú v kúpeľniach, iné kvalitnejšie v obývacích izbách či v spálňach.

Zorientujte sa v kvalite

Koberce sa pohybujú v širokej cenovej relácii a rozdiely medzi nimi tvorí predovšetkým kvalita použitého vlákna. Spočiatku bude možno ťažké sa v celej záležitosti zorientovať. Preto neváhajte pri nakupovaní osloviť personál a nechať si poradiť. Koberce sa vyrábajú z umelých alebo prírodných vlákien, tým prírodným dominuje vlna a luxusným hodváb. Ďalší rozdiel je v strihu kobercového vlasu. Veľmi často sa stretávame s tzv. slučkou, ktorá sa síce lepšie udržuje ale neposkytuje taký komfort ako vlas strihaný. Kvalitný koberec nám dlho vydrží, nezošliape sa a celkovo je jeho vzhľad nemenný. O jeho vlastnostiach sa dozvieme z označenia v obchodoch.

Výrazne vzorovaný, autor: IkeaVýrazne vzorovaný, autor: Ikea

Vďaka rôznym technológiám výroby vznikajú najrôznejšie koberce. Veľký rozdiel je v dĺžke a tiež hustote vlákien. Huňatý koberec z prírodného materiálu je neuveriteľne jemný na dotyk a doslova zvádza k pohladeniu. Koberce s dlhým vláknom sú veľmi príjemné a radi sa po nich budeme naboso prechádzať.

Ak si chceme dopriať kvalitu, bez toho aby sme zruinovali účet, môžeme si zaobstarať kvalitný kusový koberec, ktorý umiestnime doprostred miestnosti, alebo napríklad pred krb, kde na ňom môžeme odpočívať.

Vyberte si správne

Aby koberec dobre slúžil, je potrebné ujasniť si nároky na neho. Z predchádzajúcich odsekov už máme predstavu o rozdieloch medzi kobercami, teraz nastáva otázka aký vzor a farbu zvoliť. Podstatné je, aby koberec štýlovo aj farebne ladil k interiéru. Biely koberec s hustými dlhými vlasmi vyzerá skvostne ale starostlivosť o neho bude náročnejšia. Do moderného interiéru môžeme bez problémov umiestniť aj koberec s výrazným vzorom, je to hlavne otázka vkusu. Kusové koberce majú výhodu nižšej ceny a ľahkého premiestnenia, prípadne rotovania.

Článok Koberce v našom byte bol publikovaný 8. října 2013 v 16.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...