Parkety v modernom interiéri

Tagy:  parkety, podlaha, drevo, podlahové krytiny, prírodné materiály

Sponzorované odkazy:

Parkety v modernom interiéri

Parkety boli dlhú dobu jednou z najobľúbenejších podlahových krytín, vnášajúcich do domu či bytu tak príjemnú útulnosť a hrejivosť. S nástupom linolea a predovšetkým potom plávajúcich podláh ako by ich sila uvädla. Je možno na čase opäť objaviť skvelé vlastnosti parkiet a vrátiť im miesto, ktoré si zaslúžia.

Kvalita parketovej podlahy

Parketová podlaha má mnoho výhod. Okrem jej praktickej nesmrteľnosti je to potrebná schopnosť izolácie tepelnej i zvukovej. Všeobecne potom pôsobia omnoho teplejšie než laminátové podlahy. Pre niekoho potom bude tiež dôležité, že sú antistatické. Vynikajú tiež ľahko pokládkou.

Akú zvoliť povrchovú úpravu?

Parketová podlaha najskôr prechádza fázou brúsenia. Potom nasleduje povrchová úprava, a to buď pomocou laku či oleja. Podlaha lakovaná vydrží trebárs aj 15 rokov bez nutnosti akýchkoľvek úprav, lak totiž vytvorí film poskytujúci potrebnú ochranu. Podlaha ošetrená parafínovým olejom vyžaduje častejšiu starostlivosť, a to tzv. refrešovanie. Jedná sa o opätovné natretie. Veľkou výhodou je však skutočnosť, že mechanické poškodenie sa ľahšie rieši u podláh olejovaných. Tiež tu hrá istú úlohu vzhľad. Pri použití oleja vyniká kresba dreva, drevo možno tiež tónovať.

Klasická podlaha v modernom interiéri

Parketová podlaha je vhodná do moderných interiérov. Vlastne pri správnej voľbe bude vyzerať dobre v každom priestore. Stačí len zvoliť vhodnú farbu, veľkosť jednotlivých parkiet či spôsob kladenia.

Parketová podlaha skvele ladí s modernou, autor: www.teppichhuber.chParketová podlaha skvele ladí s modernou, autor: www.teppichhuber.ch

Vyberte správny odtieň

U pravého dreva je veľkou výhodou jeho prirodzená farba. Parkety potom využívajú rôzne odtiene materiálu teplej i studenej farebnej stupnice. Nie je teda parketa ako parketa a voľba správneho odtieňa je veľmi dôležitá. Do väčšiny priestorov sa hodia teplé odtiene dreva, napríklad aj upravené oleji.

Správny odtieň dokáže zázraky, autor: www.podlahyprikryl.czSprávny odtieň dokáže zázraky, autor: www.podlahyprikryl.cz

Hrejivosť materiálu

Parkety pôsobia výrazne hrejivým dojmom, voľba odtieňa túto vlastnosť ešte umocňuje. Sú preto dobrou voľbou pre všetky priestory, ktoré potrebujú trošku „ohriať“. Výborne poslúžia napríklad v chladných spálňach alebo dokonca aj v kúpeľni. Tu je však potrebné myslieť na dokonalú pokládku a ošetrenie.

Útulnosť a hrejivosť materiálu, autor: www.stavstroj.skÚtulnosť a hrejivosť materiálu, autor: www.stavstroj.sk

Podlahy originálneho designu

Vďaka širokej škále parkiet možno na podlahe vykúzliť doslova majstrovské dielo. Niektorí využijú rôznosti parkiet k oddeleniu jednotlivých zón, iní poskladajú obrazce či ornamenty, ktoré interiér ozvláštnia a vtisnú mu pôvabnú hravosť.

Lahôdka pre dizajnérov, autor: www.borwood.skLahôdka pre dizajnérov, autor: www.borwood.sk

Článok Parkety v modernom interiéri bol publikovaný 11. října 2013 v 08.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...