Stolná lampa - nepodceňte jej výber

Tagy:  lampa, lampička, pracovný stôl, kancelária, písací stôl, stolná lampa

Sponzorované odkazy:

Stolná lampa - nepodceňte jej výber

Stolná lampa, vec, ktorá by nemala chýbať na žiadnej pracovnej ploche. Ako deti, tak dospelí by mali mať k dispozícii kvalitný zdroj primeraného svetla.

Vyberajte starostlivo

Stolnú lampu treba vyberať skutočne starostlivo. Je lepšie voliť medzi mohutnejšími kusmi. Dobrou voľbou sú určite rôzne nastaviteľné lampy. Ďalšia vec, ktorú nemožno podceniť, je sila žiarovky, ktorú lampa znesie. Mnoho najmä lacných lámp, hoci sú označené ako lampy stolové, sú prispôsobené iba slabým žiarovkám a navyše majú len malú objímku. Takéto modely sú prakticky nepoužiteľné, pretože nemôžu poskytnúť dostatok svetla. Väčšinou lákajú iba na cenu, ktorá je však aj tak vysoká vzhľadom k tomu, čo tieto lampy ponúkajú. Neoplatí sa ani skúšať vymeniť odporúčanú silu žiarovky za silnejší kus, pretože sa z lampy môže stať časovaná bomba. Nie je výnimkou, že sa pri silnejšej žiarovke materiál zdeformuje alebo že dôjde k závažnejšej nehode. Najmä u detí je to hazard.

Kvalita je dôležitá

Z vyššie uvedených faktov je zrejmé, že lampa nie je vec, na ktorej by sa malo šetriť. Okrem toho sa však ponúka ešte jeden dôvod – životnosť. Lacné lampy totiž vydržia veľmi málo, veľa z nich neprežije prvý rok používania. Najmä plasty podliehajú času a tiež väčšej tepelnej záťaži.

Ploche na mieru

Stolná lampa má dobre osvetliť celú plochu, ktorá je využívaná pre prácu. Nejde teda len o svetlo dopadajúce na školákov zošit, ale aj na knihy rozložené vedľa. Lampa sa vyberá a umiestňuje podľa toho, ktorou rukou školák či dospelý píše. U pravákov sa zdroj svetla umiestni naľavo, u ľavákov potom na pravú stranu, vždy tak, aby pri písaní ruka netienila.

Vhodná lampa, autor: konceptech.comVhodná lampa, autor: konceptech.com

Naučiť sa dobre využívať svetlo patrí u školákov k základným návykom vedúcim k dobrým školským výsledkom. Niekedy sa to síce môže tváriť ako nemožné, ale rad prípadov školského neprospechu môže byť zapríčinené aj nevhodnými podmienkami pri domácom učení.

Podporte koncentráciu

Svetlo nebýva príliš často spájané so schopnosťou koncentrovať sa. Napriek tomu môže mať skutočne svoju úlohu pri problémoch so sústredením. Ideálne je samozrejme prirodzené svetlo, kvalitné žiarovky sú však veci, ktorým sa nevyhneme. Svetlo by malo dopadať na celú plochu v príjemnej intenzite. V každom prípade sa musíme vyhnúť blikajúcim žiarovkám či lampám. Ak máme pri používaní svetla nepríjemný pocit, môže to byť spôsobené práve takmer nepostrehnuteľným blikaním. To pri dlhodobom používaní pôsobí veľmi rušivo.

Článok Stolná lampa - nepodceňte jej výber bol publikovaný 23. listopadu 2013 v 07.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...