5 tipov ako správne prať

Tagy:  práce, domáce práce, práčka, oblečenie, bielizeň, prací prášok, aviváž

Sponzorované odkazy:

5 tipov ako správne prať

Domáce činnosti sú niečím, čo pre krásny a útulný domov musíme všetci vykonávať, aj keď sa mnohokrát musíme premáhať a prehovárať niekoľko hodín. Skrátka a dobre, podlaha sa sama nepostiera a okná neumyjú, pokiaľ teda nemáte pomoc v podobe pomocníčky v domácnosti. Jednou z automatických domácich prác, ktorá je nevyhnutná, je pranie. Niekoľkokrát ste sa stretli so zafarbenou bielizňou, ponožky sa v bubne práčky podozrivo postrácali a niektoré kúsky z luxusných materiálov ako je kašmír, sa vám podarilo zničiť? Potom vyskúšajte overené triky, ako čo najlepšie a najefektívnej­šie prať.

Klasické triedenie

Zabudnite na lákavé reklamy, ktoré hlásajú, že už môžete prať všetky farby pohromade, bez toho aby ste sa báli o svetlejšiu bielizeň. Žiadny takýto prípravok vám nezaručí, že sa vaša obľúbená blúzka po tomto experimente nestane domácim úborom. Dajte si tú prácu a všetku bielizeň starostlivo roztrieďte podľa farieb. Nemusíte byť až tak precízne, bohato postačí skompletizovať kúsky bielej, svetlo farebné, tmavé, čierne a prípadne červené, ktoré farbia asi najviac. Výsledný efekt v podobe čistého oblečenia rozhodne stojí za to.

Viete, ako správne prať?, autor: jim212jimViete, ako správne prať?, autor: jim212jim

Nezanedbajte materiál

Návod na odeve ako dané tričko alebo bundu prať, má svoje opodstatnenie, ktoré by ste rozhodne mali brať do úvahy. Keď uznáte za vhodné, že silonové tričko, ktoré by sa malo vyprať v ruke, vhodíte do bubna, nečakajte nič iné ako nevzhľadnú handru, ktorú neskôr môžete vyhodiť do koša. Bielizeň preto trieďte ako podľa farieb, tak podľa materiálu.

Pozor na kapacitu bubna

Ak je na práčke udané, že vyperie „iba“ 5 kilogramov bielizne, potom by ste ju mali naozaj naplniť 5-timi kilogramami suchej bielizne. Keď práčku preplníte, odevy sa v nej budú zle pohybovať a potom môže dôjsť ako k ich poškodeniu, tak k zlému vypraniu. Zbavte sa svojej lenivosti a radšej bielizeň vyperte na dve várky.

Stačí len namočiť

Veľmi zašpinenú bielizeň pred vypraním potierate najrôznejšími odstraňovačmi škvŕn alebo pridávate viac pracieho prášku, než je treba? Potom prestaňte vyhadzovať peniaze oknom a bielizeň predtým jednoducho namočte, čím dôjde k odmočeniu a škvrny sa ľahšie vyperú.

Nešetrite na aviváži

Veľa z vás možno šetrí na použití aviváže, ktorá podľa vašich slov iba pekne vonia. Pravdou je, že tento výrobok bielizeň naozaj krásne prevonia a dodá mu dlhotrvajúcu sviežosť, ale okrem toho tiež posilní vlákna, bielizeň udrží pružnú a napomôže zachovať jeho tvar.

Trieďte bielizeň podľa farieb a materiálov, autor: p.GordonTrieďte bielizeň podľa farieb a materiálov, autor: p.Gordon

Článok 5 tipov ako správne prať bol publikovaný 5. prosince 2013 v 07.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...