Čím si zakúriť? Je lepší radiátor, kachle alebo iný druh kúrenia?

Tagy:  kúrenie, plyn, elektrické vykurovanie, centrálne vykurovanie, krby, krb bez krbovej vložky, kotly, kondenzačné kotly

Sponzorované odkazy:

Čím si zakúriť? Je lepší radiátor, kachle alebo iný druh kúrenia?

Rodinný rozpočet v poslednej dobe najviac zaťažuje vykurovanie a príprava teplej vody. Ak patríte medzi tú časť obyvateľstva, ktorá nežije na sídlisku a byt nemá napojený na centrálne vykurovanie, môžete si vybrať z rôznych druhov kúrenia. Kúriť môžete napr. drevom, uhlím, zemným plynom, elektrinou, propánom…

autor: Inspire Designautor: Inspire Design

Vykurovanie

V dnešnej dobe je najlacnejším typom vykurovania uhlie. Ale pozrite sa na to aj z druhej strany, čo napr. taký komfort alebo ekológia? Ihneď po uhlí nasleduje plynofikácia. Ak ste vo fáze výberu moderných kotlov, máte na výber na pevné palivo, ktoré sa ľahšie obsluhujú, majú automatickú reguláciu a navyše aj vyššiu účinnosť spaľovania. Alebo si môžete vybrať kotly na zemný plyn. Osobne vám odporúčam vybrať kotly na zemný plyn.

Plynové kúrenie

Aj keď sa cena plynového vykurovania v posledných rokoch zvýšila, nemusíte sa obávať, že tuhé palivá a uhlie zostali stáť. Aj uhlie za obdobie ôsmich rokov dokázalo zdražieť o viac ako polovicu. Bohužiaľ aj budúcu vykurovaciu sezónu tento trend zdražovania bude pokračovať.
Ceny plynu, tuhých palív, uhlia atď. nedokážeme ovplyvniť, ale môžeme sa postarať o čo najhospodárnejší typ vykurovania.

autor: Inspire Designautor: Inspire Design

Kotly

Žijeme v dvadsiatom prvom storočí a vďaka bohu už na slovenskom i zahraničnom trhu existuje celý rad rôznych kotlov čo sa veľkosti, typu a značky týka.
Dnešné kotly sú natoľko šikovné a moderné, že ich inštaláciu a prevádzku nebudete musieť takmer vôbec strážiť. Sú riadené na mikročip, ktorý si sám reguluje prívod plynu a vzduchu.
Dokonca ani kotly riadené elektronicky už nepotrebujú tzv. večný plamienok. Doba ide neustále dopredu a s ňou aj technika v oblasti vykurovania.
Moderné plynové kotly sú tak šikovne konštruované, že sa postarajú aj o úsporu pri ohreve teplej vody.

Drahšie kotly

Absolútnym hitom sa stávajú kondenzačné kotly, ktoré dokážu vrátiť späť unikajúcu vodnú paru do systému a tým pádom zvýšiť aj účinnosť kotla. Dokážu tak využiť zvyškové teplo.
Tieto kotly sú samozrejme drahšie, ale účinnejšie. Uvidíte, že sa vám výdavky čoskoro vrátia (cca o 3–4 roky). Použitie týchto kotlov znížite ročné náklady až o 30–40%.

Krby bez krbovej vložky

Už po celé stáročia existuje vykurovanie krbom. Otvorené krby bez krbovú vložku umožňujú príjemné domáce posedenie u otvoreného ohňa. Tento typ krbov nemá žiadne nároky na funkciu vykurovania. Stačí sa pohodlne usadiť pri otvorenom ohni, započúvať sa do praskania dreva, dýchať vôňu živice a užívať si prírodného tepla. Bohužiaľ u týchto krbov sa príliš neohrejete. Majú totiž malú účinnosť vykurovania, odovzdávajú teplo do miestnosti len priamym sálaním plameňa a vyhriatym vzduchom.
Ak by ste týmto typom krbu chceli vykúriť dom, trvalo by to veľmi dlho a spotrebovali by ste značné množstvo dreva.

Článok Čím si zakúriť? Je lepší radiátor, kachle alebo iný druh kúrenia? bol publikovaný 20. ledna 2014 v 07.15 v rubrike Dom a Byt. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...