Patina starého nábytku

Tagy:  patina, patinovanie, starý nábytok

Sponzorované odkazy:

Patina starého nábytku

Máte radi čaro starých čias? Okúzľuje vás romantika starého nábytku spojená navyše so zručnou remeselnou prácou? Ako opak dnešných minimalistických trendov a jednoduchých línií sa staré veci a nábytok stávajú čoraz vyhľadávanejšie aj medzi mladou generáciou. Prečo je teda patinovanie dnes také žiadané a čo to vlastne patina znamená?

Kúzlo starých čias

Starý vidiecky alebo ak chcete rustikálny nábytok má svoju zvláštnu osobitú atmosféru, ktorá vytvára ilúziu doby minulej s nádychom takzvaných „lepších čias“, keď bol človek bližšie prírode. Mnohí psychológovia tvrdia, že týmto návratom do štýlu „country“ si tak trochu kompenzujeme frustrujúci pocit odcudzenia, ktorým naša spoločnosť trpí. Obklopujeme sa krásnymi a hrejivými materiálmi, ktoré v interiéri navodzujú čistý dojem prírody, pretože sme jej súčasťou, a tento pocit v sebe podvedome túžime rozvinúť. A štýlovo zariadeným interiérom s patinou si umelo nahrádzame túto nostalgiu po „starých dobrých časoch“. V rustikálnom prostredí sa totiž cítime veľmi prirodzene, uvoľnene a bezpečne.

Čo je vlastne patinovanie a ako na ňu?

Patinovaním nazývame výtvarnú techniku​​, pri ktorej umelo napodobňujeme opotrebenie materiálu v čase, v danom prípade konkrétne nábytku alebo bytových doplnkov. Nábytok s takouto žiaducou patinou môžeme buď kúpiť priamo v obchode alebo si ho dať vyrobiť na želanie. Alebo sa môžeme sami pokúsiť o úpravu niektorých kúskov vlastného staršieho nábytku. Zdanie ošumelosti alebo opotrebovania časom dosiahneme niekoľkými spôsobmi. Patinovať by sme mali len drevo úplne zdravé, bez poškodenia, bez vypadnutých hrčí a bez červotoča, príp. staré kúsky nábytku do tejto podoby dopredu zrenovovať. Jedným z najčastejšie používaných spôsobov patinovania je viacfarebný náter. Predmet sa najprv očistí, odmastí, príp. zbrúsi a potom sa zafarbí tmavším patinovacím základom. Po jeho kompletnom zaschnutí možno pomocou suchého štetca naniesť vybraný odtieň farby, prípadne povrchového vosku. Povrch potom preleštíme mäkkou handričkou tak, aby sa ukázala vrstva s patinovacím základom. Na okrajoch, v priehlbinách či reliéfoch farba zostane tmavá, rovnako ako sa ukáže na veľkých ošetrovaných plochách a tým vzniká dojem patiny i plastickosti. Konečnú podobu je potom možné zafixovať vrchným lakom.

Umelé zostarnutie predmetu možno síce ľahko rozoznať od skutočného, ale o autenticitu tu vôbec nejde. Podstatný je efekt starobylosti a navodenie tejto „pôvodnej dávnej“ atmosféry vo vašom interiéri.

zdroj obrázkov: mimibazar.cz

Článok Patina starého nábytku bol publikovaný 17. března 2014 v 06.30 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Eva Šebestová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...