Osvetlenie alebo ako vyriešiť svetlo v byte

Tagy:  svetlo, svietidlá, plnohodnotné svetlo, osvetlenie, interiér, žiarovky

Sponzorované odkazy:

Osvetlenie alebo ako vyriešiť svetlo v byte

Denné svetlo veľmi ovplyvňuje kvalitu ľudského života, náladu a celkový stav. Nedostatok svetla môže dokonca výrazne ovplyvniť rad zdravotných komplikácií.

Nesprávne svetlo

Ak máte v interiéri nesprávne zvolené osvetlenie, môžete sa cítiť unavení, môžu vás páliť oči, rozbolieť hlava alebo sa tiež celkovo môže znížiť aktivita počas pracovnej doby a pod. Zdravé osvetlenie je vo vašom interiéri to najdôležitejšie. Náš zrak je zvyknutý skôr vnímať prirodzené svetlo (biele), ktoré je čo najviac podobné vonkajšiemu prostrediu. V bytoch väčšina domácností využíva žlté svetlo (žiarivky a bežné žiarovky).
Zle osvetlený interiér môže dokonca viesť k migréne, k zvýšeniu očného tlaku a u detí, ktoré sú vo fáze vývinu, môže viesť dlhodobé zlé osvetlenie k poškodeniu zraku alebo k hormonálnej nerovnováhe.

autor: KMJautor: KMJ

Vo vnútri miestnosti

Najdôležitejšie je vytvoriť v interiéri plnospektrálne osvetlenie. Prečo? Takéto svetlo je našim zdrojom energie a podporuje hormón šťastia, tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správny rast kostí. Príjemné a zdravé svetlo podporuje naše myslenie, kreativitu, komunikatívnosť, aktivitu atď.
Plnospektrálne svetlo obsahuje všetky farby svetelného spektra a dokáže maximálne napodobniť denné svetlo. V byte je najvhodnejšie umiestniť tento druh osvetlenia najmä v detských izbách, kuchyniach, pracovniach alebo aj v kúpeľniach. Naopak do obývacej izby alebo do spálne sú vhodné klasické žiarovky, ktoré slúžia k regenerácii a odpočinku.

Správne umiestnenie

Už dávno neplatí, že v miestnosti stačí iba jedno svetlo a to uprostred. Je ich potrebných samozrejme oveľa viac. Je vhodné si dopredu uvedomiť, kde a akú činnosť budeme pod osvetlením vykonávať. Ak máte v obývačke nejaký pracovný kútik, umiestnite nad ním jedno svetlo pre aktívnu prácu a vo zvyšku miestnosti potom obyčajné žiarovky pre odpočinok.
V domácnosti dokáže zdravé a správne umiestnené svetlo zlepšiť vašu psychickú pohodu.

autor: M-Jautor: M-J

Svietidlá

Pri výbere svietidiel by sme mali rešpektovať štýl a farebné ladenie miestnosti. Nádherne vyzerá keď si zaobstaráme všetky svietidlá v rovnakom dizajne. Dizajn miestnosti vyzerá dokonale, vyvážene a harmonicky hlavne vďaka celkovo zladenému štýlu. Ak máte umiestnený hlavný zdroj svetla na strope (luster alebo bodové lampy), skúste nasmerovať žiarovky smerom nahor. Strop dokáže vytvoriť akýsi reflektor, od ktorého sa svetlo odráža a svieti do celej izby.
Ak máte radi čítanie knihy v posteli, umiestnite lampičku skôr k stredu postele. Jedine tak zabránite prípadnému oslňovaniu očí.
Čo sa týka pracovného stola, je vhodné si zaobstarať lampu s nastaviteľnou výškou a možnosťou natočiť si svetlo do ľubovoľného smeru a strany.

Článok Osvetlenie alebo ako vyriešiť svetlo v byte bol publikovaný 14. března 2014 v 07.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...