Pár rád, ako vyčistiť zapáchajúci odpad

Tagy:  odpad, čistenie, záchod, zápach, umývadlo, inštalatér

Sponzorované odkazy:

Pár rád, ako vyčistiť zapáchajúci odpad

Upcháva sa vám odpad? Ba dokonca zapácha? Je na čase pustiť sa do vyčistenia odpadu. Ako na to? V nasledujúcich odsekoch vám poradíme, ako ho ľahko a rýchlo vyčistiť.

Čistenie odpadu

Určite ste to niekoľkokrát zažili aj vy, že vám voda z umývadla nechcela odtiecť, tvorili sa bublinky, voda „stála“ aj niekoľko hodín a nedaj bože, keď bol zo sifónu cítiť aj príšerný zápach. Je na čase vyčistiť odpad. Nedá sa povedať, že to patrí medzi zábavné upratovanie, ale je lepšie to urobiť včas a s predstihom, než to dôjde do takého štádia, kedy pomôže už len inštalatér.

Vlasy a nečistoty

Umývadlá a vane najviac trpia kvôli vypadaným vlasom, najlepším riešením je, zaobstarať si sitko (ktoré stojí len pár centov) a ľahko ho pri vypúšťaní vane vsadíte do výlevky. Tým predídete zaneseniu odpadu nielen vlasmi, ale aj kúskami látok, kože a iných nečistôt.

Mastnota a tuk

V kuchyni je najväčším strašiakom stuhnutý tuk a mastnota. Len si k tomu ešte pripočítajte zvyšky jedla, úlomky kostí, kože alebo dokonca aj kôstky či škrupiny. Takýto odpad potom naozaj urobí po pár týždňoch peknú neplechu a vychádzajúci zápach. Ako preventívnu ochranu proti tomuto zanášaniu a znečisťovaniu odporúčam aspoň raz do týždňa odpad preliať horúcou (vriacou) vodou. A samozrejme ani u drezu nie je od veci vložiť pred vypúšťaním vody sitko.

autor: Miguel Pires da Rosaautor: Miguel Pires da Rosa

Musíme vyčistiť odpad

Najbežnejšie a najľahšie je mechanické čistenie pomocou gumového zvonu. Stačí výlevku niekoľkokrát „pretlačiť“. V prípade, že to nepomôže, je na rade rozobratie a vyčistenie sifónu. Táto práca nie je práve príjemná, voňavá a čistá, ale zvládne ju naozaj každý. Potrebujte k tomu handru a vedro, do ktorého vylejete zo sifónu zvyšnú vodu.

Upchatý záchod

V prípade, že máte upchatý záchod, môžete sa do čistenia tiež pustiť sami. Stačí si požičať tlakovú a čistiacu pumpu, ktorú zastrčíte na dno záchoda, pumpujete hore a dole, vďaka čomu by mala sacia sila upchávku uvoľniť. Ak to nepôjde, radšej prenechajte túto „nečistú“ prácu špecialistom.

autor: usienautor: usien

Rady na záver

Na upchatý odpad niekedy vystačí jedlá sóda, ktorú zalejete 2 dcl octu a potom prepláchnete vriacou vodou. Dajte si pri takomto čistení pozor, niekedy sa stáva, že sa urobí naozaj veľký gejzír, ktorý na vás ľahko vystrekne.
Medzi ďalšie babské rady patrí vysypanie prášku do pečiva do nádržky, zaliať octom a zhruba po 15 minútach prepláchnuť horúcou vodou.
Ani chemické čistenie nie je od veci. Majte doma vždy jedno v zásobe, nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať. Prípravky sú vyrábané na báze lúhu – napr. Krtko, Domestos, tekuté čističe odpadov a pod.

Článok Pár rád, ako vyčistiť zapáchajúci odpad bol publikovaný 9. března 2015 v 08.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Eva Gomelská. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...